BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Rusałka pawik

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Rusałka pawik (Inachis io)


Rusałka pawik (Inachis io)

 

Opis: Jeden z najpospolitszych gatunków motyli dziennych. Długość ciała 35 mm, rozpiętość skrzydeł 50–55 mm. Ubarwienie intensywnie brązowo-czerwone. Charakterystyczny wzór „pawich  oczek” na końcach obu par skrzydeł. Stanowi to mechanizm obrony (imitacja oczu) przed drapieżnikami.

 

Występowanie:  Często obserwowany na polanach i skrajach lasów, w ogrodach, sadach i na nieużytkach. Postać dorosła występuje przez całe lato, można ją spotkać na kwiatach, z których spija nektar. Powszechnie spotykany na terenie Doliny Baryczy.

 

Tryb życia: Lata przy słonecznej pogodzie. Gatunek motyla zimujący w formie dorosłej. Zapada w stan diapauzy podwieszony pod stropem jaskiń lub sufitów piwnic i strychów. Wiosną to jeden z najwcześniej pojawiających się motyli.

 

Rozmnażanie: Rójka rozpoczyna się wczesną wiosną. Jaja składane w pakietach na spodniej stronie pokrzyw. Żerujące gąsienice mają czarną barwę i ciało pokryte białymi kropkami – z rozgałęzionymi, długimi kolcami na grzbiecie. Szukając kryjówek, wykonują oprzęd i przechodzą w postać poczwarki, z której po dwóch tygodniach przepoczwarczają się w postać dorosłego motyla. Przy sprzyjających warunkach możliwe są aż dwa cykle przepoczwarzenia rocznie. 

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij