BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Tygrzyk paskowany

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi)


Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi)

 

Opis: Jeden z większych gatunków pająków w Polsce. Odwłok u samicy duży, o charakterystycznym srebrzystym lub żółtym ubarwieniu z czarnymi paskami, co upodabnia ją do osy. Osiąga wielkość do 25 mm. Samiec kolorystycznie podobny, wielkość do 7 mm. Kolejna cecha wyróżniająca to duże sieci, na których znajdują się dwa wyraźnie widoczne zygzaki wykonane z przędzy (górny i dolny).

 

Występowanie: Do niedawna znany z nielicznych stanowisk. Dziś powszechny w całym kraju, zwłaszcza na południu. Zazwyczaj związany z ciepłymi, mocno nasłonecznionymi, wilgotnymi, ale także suchymi łąkami. Spotykany na brzegach stawów, w łanach zbóż, w sadach i ogrodach, często na krzakach malin. Znany w Dolinie Baryczy.

 

Tryb życia: Aktywny za dnia. Poluje głównie na ważki, co wiąże się z budowaniem mocnych sieci. Nie gardzi konikami polnymi, muchami i innymi owadami. Jedna spora ofiara wystarcza pająkowi na tydzień.

 

Rozmnażanie: Dojrzałość płciową osiągają w sierpniu. Często przy akcie kopulacji samiec jest zjadany przez samicę. Jesienią samica buduje kokon w kształcie balonu, w którym ze złożonych około 300-400 jaj po miesiącu wylegają się młode osobniki. Pozostają one w kokonie przez całą zimę. Na wiosnę wychodzą i przy użyciu nici pajęczyny przemieszczają się wraz z wiatrem. 

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij