Karp
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Karp (Cyprinus carpio)
Opis: przedstawiciel karpiowatych. Dorasta do ponad metra długości, osiągając przy tym kilka kilogramów – czasem nawet do 30 kg. Mocny tułów o płaskiej stronie brzusznej, długa płetwa grzbietowa rozpoczynająca się w najwyższym punkcie ciała. Cztery wąsiki, po dwa na dolnej i górnej wardze. Grzbiet ciemny, zielonkawobrązowy lub szarozielony, boki jaśniejsze, ciemnooliwkowe ze złotym połyskiem, brzuch żółtawo- lub kremowo-biały. Płetwy nieparzyste szarawo-niebieskie, parzyste czerwonawe. Forma dzika zwana sazanem. Wyróżnia się karpia łuskowego, lustrzenia, linowego, gołego i typowo ozdobnego karpia koi.
Występowanie: nie posiada naturalnych stanowisk. Hodowany głównie w stawach lub wypuszczany w formie narybku do: rzek, jezior, stawów i innych zbiorników wodnych. Preferuje ciepłe wodny o spokojnym nurcie, z miękkim dnem i bogatą roślinnością. Odżywia się różnorodnym pokarmem – od nasion, po elementy roślin, jak też małe wodne zwierzęta. Dzięki powszechnej wielowiekowej hodowli karpia w stawach milickich, powstał jedyny w swoim rodzaju, niezwykle cenny przyrodniczo obszar zwany dziś Parkiem Krajobrazowym „Dolina Baryczy”.
Tryb życia: w ciągu dnia trzyma się głębszych rejonów, aktywność wzrasta o zmierzchu i w nocy, kiedy wypływa na płycizny, by żerować. W lecie przy słonecznej pogodzie podpływa pod taflę wody, by się wygrzewać, co jakiś czas pobierając powietrze. Zimę spędza stagnując w głębinach akwenów wodnych.
Rozmnażanie: tarło tego gatunku przypada na okres od maja do lipca, gdy temperatura wody przekroczy 18-20 stopni Celsjusza. Dlatego w naszym klimacie rzadko do niego przystępuje. Samica składa 20 000-30 000 jaj. Po 3-5 dniach wykluwają się larwy. Narybek w warunkach hodowlanych rośnie szybko. Żyje do 40 lat.
Przyroda |
2. Zwierzęta |