Szczupak
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Szczupak (Esox lucius)
Opis: jedna z większych ryb drapieżnych słodkowodnych w naszym kraju. Osiąga długość do 1,5 m i masę do około 10 kg (rzadko nawet do 20 kg). Tułów wydłużony, od głowy po nasadę ogona prawie jednakowo wysoki. Przesunięcie płetwy grzbietowej i odbytowej do tyłu. Głowa płaska, zakończona dużą paszczą, wyposażoną w liczne szydełkowate zęby. Ubarwienie boków i grzbietu zielone z jasnożółtymi plamami. Płetwy czerwonawe.
Występowanie: przebywa w wodach słodkich, zarówno stojących i płynących, czasem w wysłodzonych strefach przybrzeżnych Bałtyku. Preferuje dużą ilość roślinności i miejsc, gdzie może zaczaić się na ofiarę. Żywi się głównie rybami, ale także żabami i innymi organizmami wodnymi. Spotykany w Baryczy zwłaszcza w głębszych i zarośniętych jej fragmentach.
Tryb życia: jako drapieżnik zazwyczaj oczekuje na ofiarę schowany w roślinności. Czasem aktywnie goni ławicę ryb. Aktywny cały dzień, większe osobniki również w nocy.
Rozmnażanie: do tarła przystępuje w marcu i kwietniu. Niezbędne są płycizny zalanych łąk i starorzeczy. Ikra przytwierdzania do roślinności w liczbie 40 000-45 000 na kilogram ciężaru ciała samicy. Młode szczupaki osiągają w pierwszym roku życia długość 15-30 cm. Dojrzewają płciowo jako 2-4-letnie okazy.
Przyroda |
2. Zwierzęta |