Jeż
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Jeż (Erinaceus)
Opis: Długość do 35 cm przy masie 400-1900 g. Pokryty charakterystyczną okrywą z kolców powstałych z przekształconych włosów. Zwija się w kulkę dzięki silnym mięśniom. Posiada wydłużony pysk i ostre zęby. Jeże żyjące na wschodzie Europy mają brzuch brązowy, a żyjące na zachodzie – biały. U nas spotyka się oba gatunki.
Występowanie: Preferuje widne lasy z podszytem, skraje obszarów zabudowanych, jak również parki i ogrody. W Dolinie Baryczy jest częstym gościem zabudowań ludzkich.
Tryb życia: Aktywny podczas lata. Zapada w sen zimowy, zakopany w sterty gałęzi, liści lub w pryzmach kompostowych. Intensywnie żeruje wiosną i jesienią. Zjada dżdżownice i ślimaki, jak również inne drobne zwierzęta, owoce i czasem padlinę.
Rozmnażanie: Rozród trwa od marca do czerwca. Możliwe są dwa mioty w ciągu roku. Ciąża trwa około 2 miesięcy. Na świat przychodzi do 7 młodych. Są ślepe z miękkim okryciem z kolców, które twardnieją z czasem. Jeż dożywa wieku 10 lat.
Przyroda |
2. Zwierzęta |