Ropucha szara
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Ropucha szara (Bufo bufo)
Opis: Objęty ochroną częściową, pospolity gatunek płaza. Największa z ropuch w Polsce. Samce osiągają długość 48-97 mm, a samice 61-125 mm. Ciało masywne i krępe, pysk szeroki. Powierzchnia grzbietu chropowata, pokryta brodawkami, barwa w różnych odcieniach brązu i szarości. Brzuch zawsze jaśniejszy, brudnoszary, pokryty plamami. Między palcami błony pławne.
Występowanie: W całej Polsce. Przebywa zwłaszcza w lasach, na polach i w ogrodach. Unika terenów bardzo suchych i podmokłych. Spotykana nawet w górach. Na terenie Doliny Baryczy często poluje w zakrzewieniach w okolicach grobli.
Tryb życia: Płaz o typowej wieczornej i nocnej aktywności. Do wody wchodzi tylko podczas godów. Zazwyczaj chodzi, skacze nieporadnie, głównie w razie zagrożenia. Zjada wszystko, co jest w stanie przełknąć. Przeważnie dżdżownice, nagie ślimaki, owady, pająki, ale również inne płazy, gady, a nawet gryzonie. Niewrażliwa na jad os i pszczół. Obserwuje się silne przywiązanie osobników do miejsca. W sen zimowy zapada późną jesienią. Zimuje zagrzebana w ziemi lub w piwnicach.
Rozmnażanie: Budzą się już pod koniec marca. Gody odbywają się w wodzie w strefie przybrzeżnej, gdzie następuje zapłodnienie. Samica składa skrzek w postaci sznurów, które owija wokół roślin i kamieni. Kijanki mają do 35 mm długości. Przeobrażenie następuje w czerwcu. Młode osobniki w chwili opuszczania wody osiągają zwykle 5-10 mm długości. Samce dojrzałość płciową osiągają w 2. roku życiu, a samice w 3. Żyją nawet do 40 lat.
Przyroda |
2. Zwierzęta |