Ryjówka
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Ryjówka (Sorex)
Opis: W Polsce żyje 9 gatunków ryjówek. Są pożyteczne ze względu na tępienie owadzich szkodników. To zwierzęta niewielkich rozmiarów, należy do nich najmniejszy współczesny ssak (ryjówka etruska). Ryjówki mają małe oczy, pyszczek w kształcie ryjka, który jest zwykle ruchliwy. Całe ciało pokryte aksamitnym, szarobrunatnym futerkiem.
Występowanie: Występują w różnych środowiskach – jak ogrody, lasy liściaste i łąki. Swoje gniazda lokalizują pod gęstą roślinnością, przy pniakach lub pod ziemią. W Dolinie Baryczy nietrudna do zaobserwowania przy polnych i śródleśnych drogach.
Tryb życia: Niektóre gatunki posługują się echolokacją. Żyją samotnie i krótko (1,5 roku). Nie zapadają w sen zimowy. Są bardzo aktywne, zwłaszcza wieczorami i mają szybką przemianę materii. Muszą jeść co 2 – 3 godziny. Nadmiar pożywienia ukrywają.
Rozmnażanie: Okres rozrodczy jest bardzo krótki i tylko w tym okresie ryjówkowate łączą się na krótko w pary. Od 3 do 8 młodych rodzi się po 3 tygodniach od zapłodnienia, w budowanych pod ziemią gniazdach. Samica jest bardzo opiekuńcza. Matka i młode poruszają się gęsiego. Samice rodzą młode 2-3 razy w roku.
Przyroda |
2. Zwierzęta |