Sarna europejska
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Sarna europejska (Capreolus capreolus)
Opis: Średnich rozmiarów zwierzę, ciało smukłe, długie nogi przystosowane do ucieczki. Latem barwa czerwonobrązowa i siwo brązowa lub siwo żółta, zimą z charakterystyczną białą lub żółtawą plamą (lustrem) na zadzie. Samiec – kozioł, w odróżnieniu od samicy – sarny, posiada możdżenie oraz okresowo występujące na nich poroże. Osobnik młody – koźlę po przyjściu na świat ma grzbiet barwy brunatnej z kilkoma rzędami żółtawych lub białawych plam, z czasem kolorystycznie upodabnia się do matki.
Występowanie: Gatunek zdolny do zasiedlenia różnych środowisk, spotykana w różnym typie zadrzewienia, jak i na otwartych przestrzeniach, nie unika gór i terenów podmokłych. Często obserwowana na terenie Doliny Baryczy, zwłaszcza na polach.
Tryb życia: Roślinożerny ssak odznacza się znaczną wybiórczością pokarmową. W warunkach leśnych głównymi składnikami żeru są rośliny zielone, a w mniejszym stopniu liście i pędy drzew, krzewów i krzewinek. W pokarmie sarny polnej przeważają rośliny uprawne. Płochliwa i czujna, często żyje w małych grupach.
Rozmnażanie: Rójka przypada na drugą połowę lipca i pierwszą połowę sierpnia. Czas ciąży – 10 miesięcy. Młode rodzą się w drugiej połowę maja i początkiem czerwca. Jedna samica rodzi najczęściej jedno lub dwa młode. Dojrzałość płciowa osiągana w wieku 14 miesięcy u sarny i 12 u kozła.
Przyroda |
2. Zwierzęta |