Traszka grzebieniasta
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Traszka grzebieniasta (Triturus cristatus)
Opis: Gatunek chroniony płaza ogoniastego. Największa z traszek żyjąca w Polsce. Długość samca to 110 – 120 mm, a długość samicy to 130 – 140 mm. Wierzchnia strona ciała jest ubarwiona ciemno: od barwy ciemnopopielatej po prawie czysto czarną. Spód ciała jest żółto-pomarańczowy lub pomarańczowy. Samce podczas godów wytwarzają fałd skórny na grzebiecie w postaci grzebienia, stąd nazwa.
Występowanie: Związana z terenami nizin. Preferuje wody stojące, rzadziej o wolnym nurcie, o dnie mulistym i silnie zarośnięte roślinnością wodną. Zasiedla stawy, rowy, sadzawki i glinianki. Poza okresem godowym spotykana w miejscach wilgotnych. W Dolinie Baryczy znana z leśnych oczek wodnych.
Tryb życia: Płaz o aktywności nocnej, ale czasem podczas deszczowych dni pojawia się także w dzień, przebywa wtedy ukryta w silnie spróchniałych pniach drzew lub w ściółce. W sen zimowy zapada gromadnie w norkach pod koniec października i trwa w nim do końca marca.
Rozmnażanie: Do godów przystępuje po wybudzeniu, wyłącznie w środowisku wodnym, w nocy. Składa około 150 - 700 jaj. Każde pojedynczo zawija tylnymi kończynami w miękkie liście roślin wodnych – w taki sposób, by były niewidoczne. Wylęg larw następuje po kilku- kilkunastu dniach. Przez następne 3 miesiące aktywnie żerując, przekształca się w formę dorosłą. Część kijanek nie przechodzi metamorfozy w 1. roku swego życia, ale hibernuje. Żyją maksymalnie 13–15 lat.
Przyroda |
2. Zwierzęta |