Żółw błotny
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Żółw błotny (Emys orbicularis)
Opis: ubarwienie zmienne, pancerz grzbietowy ciemnobrunatny lub czarny, pokryty żółtymi lub pomarańczowymi plamkami lub prążkami; pancerz brzuszny jaśniejszy. Długość karapaksu do 20 cm. U samca otwór kloaki położony dalej od brzegu pancerza, tęczówka w oku ciemnobrązowa; u samicy tęczówka jasnożółta.
Występowanie: zamieszkuje wody stojące, wolno płynące, leśne oczka wodne, bagna, zarośnięte starorzecza. Dzięki przeprowadzonej ochronie i restytucji, w Dolinie Baryczy gatunek występuje na jednym stanowisku, na stawach w pobliżu Goszcza.
Tryb życia: gatunek
ziemnowodny. Jest drapieżnikiem, żeruje wyłącznie pod wodą. Żywi się owadami
wodnymi i ich larwami, małżami, ślimakami, kijankami i małymi żabami. Doskonale
pływa i nurkuje, pod wodą może przebywać do jednej godziny. W bezpiecznym
otoczeniu lubi wychodzić i wygrzewać się na wystających elementach, np.
powalonych konarach.
Rozmnażanie: okres godowy w maju, kopulacja odbywa się w wodzie. Żółwica udaje się na lęgowiska zlokalizowane na lądzie. W wygrzebanej w ziemi komorze samica składa 14-15 jaj, a następnie ją zasypuje. Młode żółwie (długość pancerza 23-28 mm) wykluwają się po około 3 miesiącach i wędrują do wody. Ich rozwój jest bardzo powolny, dopiero około 10. roku życia osiągają wielkość, która daje im bezpieczeństwo.
Przyroda |
2. Zwierzęta |