Czajka
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Czajka (Vanellus vanellus)
Opis: krępa budowa, krótka szyja; szerokie, zaokrąglone skrzydła. Upierzenie kontrastowe, czarno-białe; wierzch ciała połyskujący, zielono-purpurowy; spód biały. Na głowie długi, wiotki czubek z piór. U samców jednolita czerń na przedzie szyi i policzkach, u samic czerń na szyi mniejsza, poprzecierana białymi prążkami. Długość ciała 30 cm, rozpiętość skrzydeł 65-85 cm. W szacie młodocianej krótszy czubek, wierzch ciała z brązowym rysunkiem przetykanym bielą.
Występowanie: zamieszkuje tereny otwarte; wilgotne łąki, pastwiska, pola w pobliżu łąk, delty rzek, wyspy i brzegi rzeczne porośnięte niską i niezbyt gęstą roślinnością. W Dolinie Baryczy obserwowana w sezonie lęgowym, szczególnie charakterystyczne zachowanie wiosną na tokowiskach.
Tryb życia: żywi się owadami i ich larwami, ślimakami zbieranymi z ziemi. Biegnąc po podłożu, zatrzymuje się co kilka kroków, często podlatując. W locie wydaje rozmaite głosy; lecąc poziomo nagle nurkuje w kierunku ziemi, wykonując tym samym różne akrobacje powietrzne.
Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do czerwca; gniazduje na ziemi. Samica składa 3-4 jaja, które wysiaduje na zmianę z samcem przez okres 24 dni. Pisklęta po wylęgu opuszczają gniazdo i pozostają pod opieką obojga rodziców przez 33 dni.
Przyroda |
2. Zwierzęta |