Czapla siwa
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Czapla siwa (Ardea cinerea)
Opis: długie nogi i szyja; charakterystyczny długi, masywny, szpiczasty, żółtawy (w okresie godowym (pomarańczowy) dziób. Samica i samiec mają jednakowe upierzenie. Długość ciała około 91 cm, rozpiętość skrzydeł do 140 cm. Ptaki dorosłe są szaro-biało-czarne; przez oko i potylicę biegnie czarna przepaska. W szacie młodocianej szara potylica oraz czoło.
Występowanie: zamieszkuje strefy nadbrzeżne wszystkich rodzajów wód. Kolonie lęgowe zakłada w zadrzewieniach. W Dolinie Baryczy obecna przeważnie przez cały rok; często obserwowana w dużych stadach.
Tryb życia: pokarm stanowią głównie ryby, duże owady, płazy, gady i ssaki. Żerując, powoli przechadza się po płyciznach z wyciągniętą szyją, błyskawicznie uderzając dziobem w ofiarę; często stoi bez ruchu w płytkiej wodzie lub na łące. Lot wolny z miarowym uderzaniem skrzydeł, trzyma szyję wygiętą w kształcie litery ,,S”.
Rozmnażanie: sezon lęgowy od marca do lipca. Samica składa od 2 do5 jaj, które wysiaduje na zmianę z samcem przez 25-37 dni. Oboje rodzice opiekują się pisklętami w gnieździe przez 50 dni.
Gniazdo: obszerne, umiejscowione w koronie wysokich drzew, na krzewach lub w trzcinowisku. Podstawę tworzą gałęzie w formie luźno ułożonego stożka. Wysłanie z traw oraz roślinności wodnej z dodatkiem piór. Gniazda w koloniach wykorzystywane są przez wiele lat, jedynie poprawiane przed kolejnym sezonem lęgowym.
Przyroda |
2. Zwierzęta |