Zimorodek
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"Zimorodek (Alcedo atthis)
Opis: krępe i krótkie ciało, duża głowa; długi, prosty i silny dziób, nogi i ogon krótkie. Jaskrawo-turkusowy wierzch ciała, rdzawy brzuch, biała plama na szyi, nogi czerwono-pomarańczowe; u samca dziób czarny, u samicy czerwonawa nasada żuchwy. Długość ciała 16 cm, rozpiętość skrzydeł 26-28 cm. W szacie młodocianej upierzenie mniej połyskujące, przeważa kolor zielonkawy, nogi z wierzchu brunatno-brązowe.
Występowanie: zamieszkuje nad brzegami wolno płynących strumieni, rzek, nad jeziorami i stawami, zwłaszcza o stromych, piaszczystych brzegach. W Dolinie Baryczy obserwowany przez cały rok, gniazduje w pojedynczych parach.
Tryb życia: główny pokarm stanowią drobne ryby, kijanki, płazy, ślimaki i owady wodne. Ofiary atakuje z czatowni zlokalizowanych nad wodą, czasem zawisa w jednym punkcie. Lata szybko, w linii prostej, tuż nad taflą wody.
Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do lipca. Samica składa 5-7 jaj, które wysiaduje na zmianę z samcem przez okres 19-21 dni. Oboje rodzice opiekują się pisklętami w gnieździe przez 22-27 dni i kilka dni poza nim.
Gniazdo: zlokalizowane nad wodą, często pod osłoną zwisających korzeni; gniazdo zakłada w norkach wygrzebanych w urwistych skarpach i piaszczystych brzegach. Korytarz zakończony komorą o kształcie graniastosłupa; wysłanie z resztek wypluwek.
Przyroda |
2. Zwierzęta |