Borowik szlachetny
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Anna Zelenay , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"BOROWIK SZLACHETNY (Boletus edulis)
Często jest nazywany również prawdziwkiem. To jeden z najsmaczniejszych grzybów kapeluszowych rosnących w naszych lasach. Z uwagi na przyjemny zapach i łagodny smak (cecha odróżniająca od goryczaka) bardzo ceniony przez grzybiarzy.
Kapelusz: osiąga średnicę do 25 cm (zdarzają się też większe okazy). Barwa kapelusza jest bardzo zróżnicowana: od początkowo bardzo jasnej do ciemnobrązowej. Kolor kapelusza zależy od wieku grzyba (im starszy tym ciemniejszy) i warunków, w jakich grzyb rośnie (ukryte pod ściółką lub gałęziami bywają prawie całkiem białe). Często brzegi kapelusza są jaśniejsze. Kształt kapelusza początkowo półkolisty, z wiekiem coraz bardziej rozpostarty, aż do przypominającego kształtem poduszkę. Powierzchnia kapelusza może być gładka lub pomarszczona, w czasie deszczu błyszcząca i lepka.
Hymenofor w postaci rurek: początkowo prawie białe, później żółte, zielone lub oliwkowo-zielone (cecha odróżniająca od goryczaka). Łatwo oddzielają się od kapelusza.
Trzon: prawie biały do jasnobrązowego pokryty jest delikatną jaśniejszą siateczką. Miąższ biały, twardy i zwarty (u starszych osobników gąbczasty).
Można pomylić go z: niejadalnym goryczakiem żółciowym, najłatwiej odróżnić oba grzyby po kolorze rurek pod kapeluszem i smaku (goryczak jest bardzo gorzki).
Mikoryza: z wieloma gatunkami drzew, głównie ze: świerkiem, sosną, dębem i bukiem.
Występowanie: rośnie w lasach iglastych, liściastych i mieszanych od czerwca do listopada (a przy sprzyjającej pogodzie nawet do grudnia).
Ciekawostka: największy znaleziony w Polsce okaz prawdziwka ważył ok. 8 kg.
Przyroda |