Koźlarz babka
Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Anna Zelenay , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"KOŹLARZ BABKA (Leccinum scabrum)
Bardzo smaczny grzyb jadalny. Rośnie na terenie całego kraju. W Dolinie Baryczy można go spotkać dość często. Przyjemny grzybowy zapach i delikatny smak (cecha odróżniająca go od goryczaka) sprawiają, że ma on wielu zwolenników wśród grzybiarzy.
Kapelusz: o bardzo zmiennej barwie, od białej przez jasnobrązową, szarobrązową do czarno-brązowej, osiąga średnicę 12 cm. Powierzchnia jest sucha, gładka i jedwabista. W czasie deszczu lekko śluzowata. Skórka nie oddziela się od miąższu.
Hymenofor w postaci rurek: u młodych grzybów koloru białego, a u starszych szarego lub szarobrązowego (cecha odróżniająca go od goryczaka). Uszkodzony nie zmienia koloru.
Trzon: w jasnym, prawie białym kolorze, pokryty ciemniejszymi łuseczkami, o białym, później szarobiałym miąższu. Początkowo twardy, później miękki i wodnisty. Nie zmienia barwy po przecięciu.
Można pomylić go z: niejadalnym goryczakiem żółciowym, najłatwiej odróżnić można oba grzyby po kolorze rurek pod kapeluszem i smaku (goryczak jest bardzo gorzki).
Mikoryza: z brzozą.
Występowanie: od maja do października w drzewostanach brzozowych lub z udziałem brzozy; na obrzeżach lasu, często w licznych grupach.
Ciekawostka: znaleźć go można pod brzozami w całej strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, nawet za Kołem Polarnym, gdzie tworzy mikoryzę z krzewiastą brzozą karłowatą.
Przyroda |