BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Ks. Jan Duniec

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Dariusz Kaliszczak, Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Twardogóra
Ks. Jan Duniec


Ks. Jan Duniec (Gmina Twardogóra)

         Ks. Jan Duniec (1907 - 1968), magister Prawa Kanonicznego. Przez cały okres kapłaństwa był prześladowany i represjonowany przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa oraz komunistyczne władze świeckie. W czasie okupacji współpracował z oddziałami AK na Ziemi Proszowickiej, przede wszystkim z Radą Opiekuńczą, niosąc pomoc duchowną i materialną ludności wysiedlonej przez hitlerowców.


Był kapelanem oddziału partyzanckiego. Zmarł w dniu 20 listopada 1968 roku w parafii Święte, powiat Środa Śląska. Ksiądz  Duniec spoczywa na cmentarzu w Radziemicach.

       

Związki z Gminą Twardogóra


Do Twardogóry ks. Jan Duniec przyjechał z  pobliskiego Ostrzeszowa i  zaczął organizować życie religijne. Salezjanie w Twardogórze rozwinęli działalność oświatowo-wychowawczą. Otworzyli Gimnazjum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki, Małe Seminarium, Zawodową Szkołę Krawiecką i oratorium. Życie religijne rozwijało się, a mały katolicki kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego nie mógł pomieścić licznie gromadzących się wiernych. Salezjanie wraz z parafianami wystąpili więc do władz państwowych o przekazanie w zarząd Towarzystwa Salezjańskiego kościoła protestanckiego.


Po przystosowaniu świątyni do potrzeb kultu katolickiego 7 grudnia 1945 r. w głównym ołtarzu umieszczono figurę Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, wyrzeźbioną w drewnie lipowym przez Jana Szczerkowskiego, zatrudnionego w Salezjańskiej Szkole Stolarskiej w Oświęcimiu. Od chwili jej poświęcenia przez ks. Karola Milika (8 grudnia 1945 r.), administratora apostolskiego z Wrocławia, kult Matki Bożej w Twardogórze ciągle wzrastał. Kuria Wrocławska doceniając zdolności organizacyjne ks. Jana Duńca mianowała go Dziekanem okręgu Milicza. Cudowne uzdrowienia za sprawą figurki  miały już miejsce w pierwszym roku po umieszczeniu Figury Wspomożycielki Wiernych w ołtarzu głównym przez ks. Jana Duńca. Wierni, którzy pragnęli w sposób niezwykły podziękować Bogu za otrzymane łaski od Wspomożycielki Wiernych, przynosili do Sanktuarium dziękczynne wota. Taki zwyczaj został wprowadzony przez ks. proboszcza Jana Duńca i jest on kontynuowany po dziś dzień.


Kościół Wspomożycielki stał się znanym sanktuarium Dolnego Śląska, a od 31 maja 1994 r. dekretem ks. biskupa Stanisława Napierały zostało ustanowione tu sanktuarium maryjne diecezji kaliskiej. Kult  Maryi zaowocował koronacją figury koronami papieskimi 24 września 1995 r.

 

Oprac. Dariusz Kaliszczak


Bibliografia

Działalność ks. Jana Duńca w Armii Krajowej w Radziemicach, www.24ikp.pl

Moja fascynacja życiem i działalnością księdza Duńca, www.roland-gazeta.pl/czytelnicy-potrafia/905-ksipdz-duniec

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Ludzie

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij