STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Relacja z Regionalnego Konkursu Wiedzy o Dolinie Baryczy

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"
 0/5
Data: 2015-10-22
Miejscowość: Milicz
W dniu 22 października 2015 r o godz. 10.00 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Miliczu zebrali się wszyscy finaliści konkursu oraz ich nauczyciele. W tym roku do konkursu przystąpiło 26 reprezentacji szkolnych z regionu Doliny Baryczy w tym 13 ze szkół podstawowych i 13 z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs odbył się w ramach DNI KARPIA jako wydarzenie edukacyjne . Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”

W dniu 22 października 2015 r o godz. 10.00 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Miliczu zebrali się wszyscy finaliści konkursu oraz ich nauczyciele. W tym roku do konkursu przystąpiło  26 reprezentacji  szkolnych z regionu Doliny Baryczy w tym 13 ze szkół podstawowych i 13 z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

W konkursie uczestniczyły szkoły ze wszystkich ośmiu gmin regionu Doliny Baryczy.

Część wielkopolską regionu reprezentowały szkoły z gminy Przygodzice - Zespół Szkół im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy, z gminy Odolanów-  Zespół Szkół w Odolanowie, Gimnazjum w Świecy, Gimnazjum w Raczycach, z gminy Sośnie- Zespół Szkół w Cieszynie, Zespół Szkół w Granowcu,.

Część dolnośląską regionu Doliny Baryczy szkoły z gminy Krośnice-  Zespół Szkół i Przedszkola w Krośnicach,  Zespół szkół w Bukowicach, Zespół Szkół w Kuźnicy Czeszyckiej,  z gminy Żmigród- Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie, Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Powidzku, szkoła Podstawowa w Radziądzu, z gminy Cieszków- szkoła podstawowa w Pakosławsku, z gminy Milicz-  Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Muzyczna I st. w Miliczu, Szkoła Podstawowa w Nowym Zamku, Szkoła Podstawowa w Dunkowej, Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Sułowie,  Społeczne Gimnazjum Ad Astra w Miliczu,  Gimnazjum im Mikołaja Kopernika w Miliczu, Gimnazjum im.  Jana Pawła II w Sułowie, Gimnazjum we Wróblińcu, I liceum Ogólnokształcące w Miliczu, z gminy Twardogóra- gimnazjum nr1 im. Polskich Olimpijczyków.

Po przedstawieniu przez Zofię Pietrykę prezesa Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy” wszystkich zespołów szkolnych głos zajął Paweł Leśko dyrektor Ośrodka Kultury w Miliczu, który zapewnił , iż będzie wspierał  działania edukacyjne  a młodzi znawcy regionu mogą korzystać z bazy ośrodka. Następnie głos zajął Michał Gołąb reprezentujący gminę Milicz, który z sentymentem  wspominał,  iż był laureatem pierwszej edycji konkursu a teraz zajmuje się promocją i wiedza o regionie bardzo  mu się przydaje. Pogratulował finalistom i podkreślił,  że konkurs jest potrzebny i zachęca młodzież do poznawania  swojego miejsca zamieszkania.

Zofia Pietryka podkreśliła, iż konkurs nie mógłby się odbywać bez wsparcia wielu partnerów lokalnych, którzy pomagają organizacyjne tj.  Ośrodek Kultury w Miliczu, który od samego początku udostępnia sale i sprzęt oraz wielu  partnerów, którzy  współfinansują nagrody dla laureatów i finalistów konkursu tj. Gmina Milicz, Bank Spółdzielczy w Miliczu, Nadleśnictwa w Miliczu i Żmigrodzie, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych  oraz Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy.

Uczestnicy konkursu zostali podzieleni na dwie grupy: do sali kameralnej udali się uczniowie szkół podstawowych a w sali widowiskowej pozostały drużyny z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

W tym roku do przygotowania zadań konkursowych zostały wykorzystane materiały edukacyjne zamieszczone na stronie www.edukacja.barycz.pl oraz pomoce  dydaktyczne  opracowane w ramach projektu Edukacja dla Doliny Baryczy realizowanego przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy.

Finaliści losowali karty z gry edukacyjnej OMNIBUS  DOLINY BARYCZY, która została opracowana przez zespół nauczycieli przygotowujących  ten konkurs , w oparciu o wieloletnie doświadczenie. Uczniowie zarówno szkół podstawowych jak i  starszej młodzieży wykazali się znajomością  fauny i flory, postaci historycznych i historii oraz czasów współczesnych  Doliny Baryczy. Każda prawidłowa odpowiedź  była punktowana. Uczestnicy korzystali  z  MAP obszaru, na których pokazywali ciekawe miejsca charakterystyczne dla regionu, na rysunkowej – uczniowie szkół podstawowych a na mapie fizycznej – uczniowie starsi. Metodyka  przygotowanych zadań była dostosowana do poziomu nauczania. Młodsi uczestnicy konkursu zadania mieli w formie graficznej na kartkach, które wypełniali i sukcesywnie oddawali komisji do sprawdzenia, starsi mieli przygotowane karty pracy , które wypełniali w oparciu o zadania wyświetlane na prezentacji multimedialnej. W tej grupie wiekowej  komisja też uwzględniała wyniki z części praktycznej tj . pracy konkursowej dotyczącej opracowania wycieczki po regionie z wykorzystaniem aktywnych form turystyki.

Uczniów szkół podstawowych oceniała komisja w składzie: Zofia Pietryka ze Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”, Paweł Skrzypczyk – Nadleśnictwo Milicz, Tomasz Błażutycz- Koło Łowieckie „Darz Bór”, Arleta Kamińska – Sadat- SP Żmigród, Stanisława Łuczak – SP Nowy Zamek, Jolanta Pawłowska – ZS w Dębnicy.

Poziom wiedzy uczestników był bardzo wyrównany i komisja postanowiła bez dogrywki przyznać dwa miejsca drugie.

I miejsce:

Patrycja Binek i Maria Wojtaszek – Zespół  Szkół w Odolanowie – Szkoła Podstawowa   im. gen. Kazimierza Globisza

II miejsce:

Zuzanna Iwanicka i Zuzanna Niewrzędowska – Szkoła Podstawowa w Nowym Zamku

Maciej Maślak i Julita Słowik – Zespół Szkół m. Piastów Śląskich w Bukowicach

III miejsce:

Monika Hofman – Zespół Szkół w Cieszynie i Mikołaj Grycman – Zespół Szkół w Granowcu

Komisja konkursowa oceniająca gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych pracowała w składzie:  Hanna Jankowska Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej, Anna Urbańczyk – Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy, Krzysztof Tarka- Nadleśnictwo Żmigród, Michał Gołąb- Urząd Gminy Milicz, Cezary Tajer DZPK,  Maria Stolarek – Gimnazjum Raczyce,  Dariusz Kaliszczak ZSiP Krośnice, , Bożena Hołubka Gimnazjum w Twardogórze, oraz uczennice Gimnazjum w Twardogórze-  Aleksandra Bury i Agnieszka Jażdżewska - ubiegłoroczne laureatki konkursu.

I miejsce:

Karolina Kowalska i Magdalena Orman- Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Miliczu

II miejsce:

Agata Piec i Wiktoria Rataj – Gimnazjum Raczyce

III miejsce:

Hanna Jarczewska i Natalia Tarka – Społeczne Gimnazjum Ad Astra w Miliczu

Wyróżniono  też prace konkursowe przygotowane przez uczniów w formie prezentacji multimedialnych i albumów dokumentujących przeprowadzoną przez młodzież wycieczkę po regionie.

Komisja, która przed finałem oceniała prace konkursowe pracowała w składzie: Zofia Pietryka jako przedstawiciel organizatora, Iwona Grobelna Fundacja Doliny Baryczy, Anna Urbańczyk Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy, Cezary Tajer – Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych. Komisja konkursowa przy ocenie brała pod uwagę:  samodzielność wykonania pracy, jasność i rzetelność przekazu ( mapka trasy, zwięzłe informacje, wiarygodność-,czy młodzież praktycznie zrealizowała wycieczkę),  grafika, rysunki , zdjęcia  i jakość, w tym podanie źródeł informacji. Wyróżniono prace: Gimnazjum w Miliczu – Karolina Kowalska i Magdalena Orman „ Niezwykłe miejsca w Dolinie Baryczy”, Społeczne Gimnazjum Ad Astra- Hanna Jarczewska i Natalia Tarka „Chcę tu zostać”,  Gimnazjum we WróblińcuMaria Girus i Martyna Miszkiewicz „Wycieczka rowerowa po Dolinie Baryczy”,  Gimnazjum w Raczycach – Agata Piec i Wiktoria Rataj- „Wycieczka rowerowa po Dolinie Baryczy”

Wyróżnione prace były prezentowane przez autorów  dla wszystkich uczestników  po części  finałowej konkursu . Jako podsumowanie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów, nagród dla licznych laureatów i wyróżnionych, były to różne akcesoria turystyczne i sportowe tj. plecaki  i torby , śpiwory, kaski na rower,  piłki itp. , piękne albumy i książki o regionie oraz gry edukacyjne i puzzle dotyczące przyrody i historii Doliny Baryczy w tym gra Omnibus, Duety historyczne, karty o ptakach i ich gniazdach oraz gra o kręgowcach Doliny Baryczy.

Miłym akcentem było wręczenie przez Michała Gołąba w imieniu Burmistrza gminy Milicz dwóch  cyfrowych aparatów fotograficznych za najlepszą pracę konkursową , uczennicom Gimnazjum w Miliczu – Karolinie Kowalskiej i Magdalenie Orman.

 Wszystkim szkołom i uczestnikom biorących udział w finale konkursu zostały wręczone  pakiety edukacyjne, w których nauczyciele znaleźli mapy, materiały o tematyce ekologicznej, ciekawe opracowania metodyczne oraz gadżety z Dni Karpia.

Dodatkową nagrodą dla laureatów i finalistów konkursu będzie wycieczka, która została zaplanowana 30 października, w tym roku uczestnicy konkursu oraz ich nauczyciele zostali zaproszeni przez Spółkę Stawy Milickie do NATURUM w Rudzie Sułowskiej,  odwiedzą też ścieżkę przyrodnicza „ Trzy Stawy” w Niezgodzie.  Transport uczestników zostanie sfinansowany z dotacji gminy Milicz.

Zofia Pietryka- prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij