STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Wycieczka "Szlakiem rezerwatów i osobliwości historycznych i przyrodniczych Doliny Baryczy"

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"
 0/5
Data: 2015-11-16
Miejscowość: Milicz-Grabownica-Wałkowa
W dniu 16 listopada odbyła się kolejna wycieczka edukacyjna w ramach projektu „ Szlakiem rezerwatów i osobliwości historyczno-przyrodniczych Doliny Baryczy” realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy” z dotacji gminy Milicz

Kilkuosobowe grupy uczniów wraz z nauczycielami ze szkół podstawowych i gimnazjów  z Milicza, Sułowa, Dunkowej, Nowego Zamku, Czatkowic , Wróblińca i Krośnic zebrały się na dziedzińcu przy pałacu w Miliczu. Dariusz Kaliszczak opowiedział uczestnikom o ciekawej historii tego obiektu i pobliskiego zamku. Następnie uczestnicy zostali zaproszeni przez  Paulinę Szymańską do zwiedzenia pałacu, w którym mieści się Technikum Leśne.  Pod kierunkiem  Marii Smoły wszyscy wyruszyli na zwiedzanie wnętrza pałacu. Była to duża atrakcja, piękne sale, które kiedyś były komnatami, w których mieszkali przedstawiciele rodu Maltzanów, przyjmowali znamienitych gości i mieli wspaniałe kolekcje obrazów i numizmatów. Niestety obrazy zostały zrabowane ale pozostały dekoracyjne kominki z włoskiego marmuru i trochę rzeźb. W takiej scenerii młodzi ludzie aktualnie zdobywają wiedzę i kształcą się na leśników. Duże wrażenie wywarł dziedziniec wraz z rzeźbą młodego myśliwego oraz herbami rodowymi dawnych właścicieli pałacu. Pomimo deszczowej pogody młodzież wyruszyła ścieżką edukacyjną po parku milickim, Zofia Pietryka pokazywała kolejne osobliwości przyrodnicze charakterystyczne dla parku w stylu angielskim: cypryśnik błotny z korzeniami powietrznymi, okazały buk czerwony, żywotnik olbrzymi i fantazyjne mostki na Młynówce.  Na wszystkich już czekał autobus, którym grupa wyruszyła w kierunku ptasie wioski Rudy Milickiej, mijając po drodze zalew milicki, ścieżkę rowerową trasa dawnej kolejki wąskotorowej. Przewodniczka opowiadała o walorach regionu Doliny Baryczy i znaczeniu rezerwatu ornitologicznego Stawy Milickie. Zaopatrzeni w lornetki młodzież weszła na wieże obserwacyjną w Grabownicy, tym razem uczestnicy dowiedzieli się o hodowli karpia i znaczeniu stawów dla ptaków. Kluczowym punktem wycieczki były zajęcia w Domu Drzewa w Wałkowie, na uczestników już czekała Agnieszka Nawrot, która wprowadziła w tematykę leśną. Po poczęstunku młodsza grupa została w wyłuszczarni i pod opieka Pani Agnieszki mieli zajęcia dotyczące rozwoju drzew „Od nasionka do nasionka”. Gimnazjaliści podążyli za Zofia Pietryką, która w sadzie bioróżnorodności pokazała drzewka starych odmian jabłoni, wiklinowy płot i domek dla owadów a potem  na trasie ścieżki przyrodniczej młodzież przyglądała się różnym gatunkom drzew i starym drzewom jako siedlisku wielu gatunków owadów i ptaków. Po powrocie grupy zamieniły się i grupa gimnazjalistów została w wyłuszczarni a młodsi wyruszyli w teren.

Po tak owocnie spędzonym czasie młodzież doceni jak blisko jest wiele ciekawych miejsc  a nauczyciele zostali zachęceni do zorganizowania kolejnych wycieczek dla grup szkolnych.

Wycieczkę zorganizowała Zofia Pietryka – prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”

 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij