BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Piżmak amerykański (Ondatra zibethicus)

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tatiana Berkowska , Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze
 5/5
Charakterystyka jednego z gatunków zwierząt występującego na terenie Doliny Baryczy.


Piżmak amerykański jest ziemnowodnym gryzoniem nornikiem. Z wyglądu podobny do szczura. Jego długość ciała dochodzi nawet do 40 cm, a ciężar do 1,8 kg. Jego ogon jest spłaszczony odwrotnie niż u bobra, czyli bocznie. Futro ma gęste, szczeciniaste ciemnobrunatnego ubarwienia. Na stronie brzusznej jest nieco jaśniejsze. Żyje w koloniach w przybrzeżnej strefie zbiorników i cieków wodnych. Zamieszkują w norach, które kopią w wysokich brzegach. Nory łączą się ze sobą tworząc system korytarzy i komór. Komory gniazdowe mają co najmniej dwa wyjścia: jedno pod wodą, drugie na powierzchnię gruntu. Przed nadejściem zimy budują z roślin wodnych chatki (kopce). Są doskonałymi i szybkimi pływakami. Pod wodą mogą przebywać nawet do 12 minut! Prowadzą raczej nocny tryb życia. Samiec piżmaka na brzuchu posiada gruczoł wydzielający piżmo. Służy mu ono do znakowania swojego terenu. Przemysł perfumeryjny wykorzystuję tą wydzielinę (o charakterystycznej woni) do utrwalania zapachu perfum.
Do Polski piżmak przedostał się z Czechosłowacji w 1924 roku. Proces zasiedlania przyspieszony został przez ucieczki zwierząt z rozbitych w czasie działań wojennych ferm hodowlanych.
Rozmnażają się od marca  do września - w dużej mierze zależy to od warunków pogodowych. W czasie jednego roku samica może rodzić trzy razy. W jednym porodzie przychodzi na świat od 3 do 8 młodych - nagich, ślepych i bezbronnych.  Ale już po czterech tygodniach młode opuszczają gniazdo i mogą żywić się zielonym pokarmem.
Piżmak amerykański jest generalnie roślinożercą. Zjada prawie wszystkie rośliny wodne - ich korzenie, łodygi, owoce oraz kwiaty. Żeruje również na trawach i ziołach przybrzeżnych, a także na wszystkich uprawach rolnych, chętnie ogryza korę, liście i pączki wierzb. Zjada też spadłe w sadach owoce. W niektórych siedliskach nie gardzi pokarmem zwierzęcym. Stwierdzono, że zjada raki, ślimaki, małże a niekiedy padlinę.
Piżmaki amerykańskie mogą wywoływać szkody niszcząc groble przeciwpowodziowe lub stawów rybnych. Są zaliczane w polskim Prawie Łowieckim do kategorii zwierzyny łownej z okresem ochronnym.
Największym  wrogiem piżmaka jest norka amerykańska (wizon amerykański).

Bibliografia:

Edward Szałapak \\\"O zwierzynie - ciekawostki i fantazje\\\"  Wrocław 2001 AMIA Wrocław
http://www.drapiezniki.pl/772-pizmak.html

Zdjęcie:
„Muskrat Michigan” autorstwa James Phelps from USA - Muskrat. Licencja CC BY 2.0 na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Muskrat_Michigan.jpg#/media/File:Muskrat_Michigan.jpg
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LICENCJA
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  
Paweł Olszański
Ciekawy materiał
28-10-2016

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij