BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Zaskroniec

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Agnieszka Kubis-Grzegorowska , Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Przygodzicach
 0/5
Zaskroniec - płochliwy sąsiad z przydomowego ogródka


Sympatycznego zaskrońca łatwo rozpoznać po półksiężycowatych żółtych plamach z tyłu głowy. Jest on pospolitym wężem zasiedlającym wilgotne tereny Doliny Baryczy. Nie unika siedzib ludzkich (zdjęcie 1 i 2). Jest niegroźny i niejadowity, mimo to nie warto brać go na ręce. W sytuacji zagrożenia wydziela ostro woniejącą ciecz, której zapach jest trudny do usunięcia i może utrzymywać się na powierzchni dłoni ponad dobę. Dzięki maskującemu ubarwieniu i nieruchomej postawie trudno go dostrzec w pobliżu domostwa (zdjęcie 3). Podejrzewano go kiedyś, że wysysa mleko z wymion krów, co jest nieprawdą.

Leśnicy z rodziny autorki tekstu zaobserwowali, że zaskrońce i żmije zygzakowate to gatunki nie tolerujące się wzajemnie na tym samym terenie. Obecność dużego zaskrońca stanowi naturalne zabezpieczenie przed osiedleniem się jadowitej żmii, stąd warto przezwyciężyć lęk i go nie płoszyć.


Szczegółowy opis gatunku: http://www.edukacja.barycz.pl/zasoby/?p=100&id_z=694

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LICENCJA
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Użycie Niekomercyjne (ang.Noncommercial (NC))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych tylko w celach niekomercyjnych.
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij