BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Poznaj Dolinę Baryczy- wycieczki po regionie

Aktualności, Autor: Hanna Jankowska, Zofia Pietryka , Fundacja Doliny Baryczy
 0/5
Data: 2017-09-07
Miejscowość: Milicz
W dniu 7 września odbyła się trzecia wycieczka w ramach projektu „Poznajemy Dolinę Baryczy” realizowanego przez Fundację Doliny Baryczy.

W dniu 7 września odbyła się trzecia wycieczka w ramach projektu „Poznajemy Dolinę Baryczy” dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, realizowanego przez Fundację Doliny Baryczy.

 Tym razem uczestnicy mieli okazję poznać ciekawe miejsca w gminie Twardogóra. Wycieczka rozpoczęła się od miłej niespodzianki, na zaproszenie Jolanty Bogatsu grupa udała się do pensjonatu Grabownica Krośnicka, gdzie wszyscy zostali poczęstowani pysznym ciastem drożdżowym własnego wypieku, które z kawą smakowało wyśmienicie. Chwila naładowania pozytywnej energii bo jak opowiadała gospodyni obiektu właśnie to miejsce jest wyjątkowe, bo blisko przyrody i ma dobrą widoczność na gwiazdy. Odbywają się tutaj kolacje rybne połączone z obserwacjami astronomicznymi, warto skorzystać. Poznawaniu okolic pomaga niedawno wytyczona ścieżka przyrodnicza, którą można spacerować w pobliskim lesie i wokół stawów. Pensjonat Zagroda Grabownica jest od wielu lat użytkownikiem znaku Dolina Baryczy Poleca a  p. Jolanta Bogatsu przystąpiła też do Programu Edukacja dla Doliny Baryczy.

Autobus wyruszył w kierunku Goszcza, na początku  zatrzymał się przy ruinach pałacu. Dzięki  środkom unijnym pozyskanym przez gminę Twardogóra fragment tej wspaniałej niegdyś rezydencji został wyremontowany. Pracownik gminy p. Andrzej Makarczuk powitał wszystkich i wprowadził do odnowionych pomieszczeń, gdzie aktualnie mieści się sala konferencyjna oraz sala wystawowa. Następnie udaliśmy się do drugiego remontowanego obiektu, późnobarokowego kościoła. Największe wrażenie zrobiło jego wnętrze, dzisiaj zrujnowane i pozbawione wyposażenia. Kościół został wybudowany przez rodzinę Reichenbachów jako świątynia przypałacowa

Podczas spaceru Hanna Jankowska opowiedziała o rodzinie Reichenbachów właścicieli pałacu oraz o historii, tragicznie zakończonej wielkim pożarem w 1947r, podczas którego pałac spłonął a następnie został zniszczony. Dzisiaj po dawnej świetności pozostały gdzieniegdzie  rzeźby. Jeszcze spacer do parku przypałacowego, zachwyt nad przestrzenią przy malowniczym stawie, miejscu w którym corocznie odbywają się zawody wędkarskie w ramach Dni Karpia.

Kolejnym  odwiedzonym miejscem w Twardogórze był neogotycki kościół p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (zwany „górnym”). Kościół pierwotnie ewangelicki. Po II Wojnie Światowej oddany do funkcji kościoła rzymsko – katolickiego. Sanktuarium Maryjne ze słynącą łaskami figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem jest miejscem licznych pielgrzymek. Krótka modlitwa z księdzem, który opowiedział o historii obrazu, pierwotnie miał on trafić do Lwowa ale wybuch II wojny zmienił te plany i po wojnie został przywieziony z Oświęcimia do Twardogóry. Wszystkich zachwyciły niedawno odnowione kolorowe witraże.

Mijając park przewodniczka zachęciła do odwiedzenia ścieżki spacerowo - rekreacyjnej wzdłuż Skoryni.

Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest Sosnówka gdzie stoi kilkadziesiąt fragmentów muru berlińskiego, jest to największa na świecie prywatna kolekcja 30 żelbetonowych płyt. Dodatkową atrakcją były rydze, które mieszkańcy wsi nazbierali w okolicznych lasach i wystawili na sprzedaż, wszystkie grzyby w ogromnym tempie zostały wykupione.

Obiad został zaplanowany w   Domasławicach. Potem pod kierunkiem młodej przewodniczki uczestnicy wyruszyli na „obchód” Campusa. Nawet osoby, które już tu były wcześniej zauważyły, iż ciągle przybywa tu nowych atrakcji. Oprócz parku linowego,  znajdują się obiekty sportowe takie jak: boisko do koszykówki, boisko do piłki nożnej, boisko do siatkowej piłki plażowej, kort tenisowy wraz z bazą sanitarną. Coraz bardziej rozbudowywana baza noclegowa, oprócz domków holenderskich można wynająć dwupoziomowe drewniane domki a już niedługo zostaną oddane do użytku nowe komfortowe domki. Jest tu także pole namiotowe z pełnym węzłem sanitarnym oraz kuchnią polową. Campus to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi i turystów uprawiających turystykę aktywną. Uczestnicy byli bardzo zainteresowani ofertą ośrodka, być może skorzystają lub zachęcą swoich znajomych. Campus Domasławice od wielu lat jest użytkownikiem Znaku Dolina Baryczy Poleca.

Wycieczki krajoznawczo – turystyczne po  Dolinie Baryczy zorganizowane przez FDB w ramach projektu „ Poznajemy Doliną Baryczy” pozwoliły poznać ciekawe miejsca w gminie Żmigród, Cieszków i Twardogóra.

W wyjazdach uczestniczyli użytkownicy i kandydaci Znaku Dolina Baryczy Poleca,  członkowie ich rodzin i osoby współpracujące z użytkownikami Znaku DBP,  przedstawiciele aktywnych sołectw, ośrodków edukacyjnych i kultury oraz organizacji pozarządowych – głównie członkowie Uniwersytetu III Wieku.

 Uczestnicy podkreślali, iż warto było zwiedzić żeby docenić to co mamy w regionie a także zaplanować rodzinne wycieczki z wykorzystaniem lokalnej bazy noclegowej i gastronomicznej, szczególnie podmiotów mających certyfikat DBP.

Kolejne wyjazdy cieszyły się coraz większym zainteresowaniem co świadczy, iż jest duża potrzeba mieszkańców do poznawania ciekawych miejsc i integracji osób działających na rzecz rozwoju regionu.

Dziękujemy wszystkim za udział w wycieczkach, w przyszłym roku będziemy planować kolejne ciekawe trasy po naszym regionie.

Zofia Pietryka i Hanna Jankowska

Fundacja Doliny Baryczy

PLIKI ZASOBU
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij