BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

CZYSTA BARYCZ- spływ połączony ze sprzątaniem rzeki

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"
 0/5
Data: 2017-09-21
Miejscowość: Milicz-Sułów
Kolejny już jedenasty spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem Baryczy już za nami. 21 września po godzinie ósmej na przystani kajakowej w Miliczu zaroiło się od chętnych do udziału we wspólnym działaniu na rzecz środowiska

Kolejny już jedenasty  spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem Baryczy już za nami.

W dniu 21 września po godzinie ósmej na przystani kajakowej w Miliczu zaroiło się od chętnych do udziału we wspólnym działaniu na rzecz środowiska.

 Organizatorem spływu było Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy", działanie od wielu lat wspierane jest przez gminę Milicz i odbywa się dzięki pomocy wielu partnerów lokalnych w tym Nadleśnictwa Żmigród, lokalnych wypożyczalni kajaków oraz Partnerstwa dla Doliny Baryczy.

Spływ został wpisany w program Dni Karpia jako wydarzenie edukacyjne.

Nad organizacją spływu czuwały Hanna Jankowska i Zofia Pietryka a o bezpieczeństwo dbali ratownicy Wojciech Szczepaniak , Dawid Jędrzejak i Piotr Janiak. 

 Kajaki udostępnili przez Maciej Kowalski -  Kompleksowe Usługi Turystyczne, Mirosław Krzyżoszczak – Wynajem kajaków, Andrzej Kątnik z Godnowej , Małgorzata Jurdeczka z Sów w sumie do dyspozycji było  40 kajaków.

W spływie wzięło udział 80 osób w tym przedstawiciele partnerów - przedstawiciele gminy Milicz,  międzynarodowa grupa wolontariuszy Mobilni Polacy oraz młodzież szkolna i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 w Miliczu, Wróblińca, Nowego Zamku, Bukowic, Technikum Leśnego,  Ośrodka Szkolno- Wychowawczego, terapii zajęciowej. 

 Przed wypłynięciem ratownik Wojciech Szczepaniak  przeprowadził  szkolenie dotyczące bezpieczeństwa,  techniki pływania kajakiem oraz zasad zachowania się na wodzie, Zofia Pietryka podkreśliła rolę partnerów  przedsięwzięcia oraz zachęciła do zbierania śmieci na rzece i wspólną dbałość o czystość środowiska.

Śmieci nie było zbyt dużo, ale wszyscy uczestnicy z dużym zaangażowaniem przeszukiwali zakamarki rzeki,  najbardziej wytrwali wyłowili stare butelki, kawałki styropianu a nawet starą piłkę. Maciej Kowalski  czekał na pomostach na Baryczy i odbierał od kajakarzy worki ze śmieciami a także zbierał w okolicach pomostów i pakował wszystko do samochodu.

 Barycz w pełni pokazała swoje uroki, uczestnicy mogli podziwiać przyrodę, przybrzeżne szuwary i malownicze drzewa, przy brzegu widać było znaki żerowania bobrów.

Dla niektórych uczestników był to pierwszy spływ, więc korzystali z podpowiedzi ratowników i bardziej doświadczonych uczestników.

Wszyscy bezpiecznie dotarli do tamy w Sułowie, tutaj zostały zostawione zebrane śmieci, które potem odebrał milicki ZUK.

 Uczestnicy spływu przekonali się, iż nasza Barycz jest coraz bardziej CZYSTA co świadczy o tym, iż rośnie świadomość użytkowników rzeki i wszyscy wspólnie dbamy o jej czystość.  Turyści i mieszkańcy regionu z przyjemnością mogą pływać po Baryczy i korzystać z oferty turystycznej firm świadczących usługi kajakowe.

Na placu udostępnionym przez Stowarzyszeniu byłych pracowników PAFAWAG w Sułowie na uczestników czekał już poczęstunek przygotowany przez pracowników Nadleśnictwa Żmigród, chwila odpoczynku i okazja do  integracji.  Na zakończenie miłym akcentem było losowanie gadżetów Dni Karpia przekazanych przez Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Baryczy.

 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij