BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Relacja z wyjazdów edukacyjnych - NAGRODY dla laureatów i finalistów Regionalnego Konkursu Wiedzy o Dolinie Baryczy- edycja XX

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"
 0/5
Data: 2017-11-09
Miejscowość: Milicz
Dodatkową nagrodą dla laureatów i finalistów Regionalnego Konkursu Wiedzy o Dolinie Baryczy – edycja XX była możliwość udziału w dwóch wyjazdach edukacyjnych: 1) „Z NATURY do NATURY” do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu dofinansowany przez WFOŚ i GW we Wrocławiu 2) Po regionie Dolina Baryczy i okolicach dofinasowany przez Gminę Milicz Dokładne relacje w wycieczek oraz zdjęcia znajdują się w załącznikach do tego artykułu.

Dodatkową nagrodą dla laureatów i finalistów Regionalnego Konkursu Wiedzy o Dolinie Baryczy – edycja XX była możliwość udziału w dwóch wyjazdach edukacyjnych:
1)  W dniach 30-31.10.2017 r  „Z NATURY do NATURY” do Centrum Edukacji Ekologicznej  i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu dofinansowanego przez WFOŚ i GW we Wrocławiu
2)    W dniu 7.11.2017r  po regionie Dolina Baryczy i okolicach dofinasowanego przez Gminę Milicz

Dokładne relacje w wycieczek oraz zdjęcia znajdują się w załącznikach do tego artykułu.

W dniach 30-31 października 2017r. odbył się wyjazd edukacyjny dla laureatów i finalistów Regionalnego Konkursu Wiedzy o Dolinie Baryczy – edycja XX do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu dofinansowany przez WFOŚ i GW we Wrocławiu

Celem zorganizowania wyjazdu edukacyjnego z obszaru Natura 2000 Dolina Baryczy do obszaru Natura 2000 Góry i Pogórze Kaczawskie było poznanie specyfiki i porównanie przez uczestników tych dwóch różnych obszarów. Poznanie fauny, flory i różnorodności geologicznej innego obszaru chronionego.

 W wyjeździe wzięło udział 39 uczestników ze szkół : Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze ,Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Muzycznej I stopnia w Miliczu, Szkoły Podstawowej nr 1 w Miliczu,Zespołu Szkół w Sośniach, z  Zespołu Szkół w Granowcu,  ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pakosławsku, ze Szkoły Podstawowej we Wróblińcu,  Zespołu Szkół z Kuźnicy Czeszyckiej oraz Zofia Pietryka ze Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy- organizator wyjazdu.

W pierwszym dniu odbyły się zajęcia:

I Walory Parku Krajobrazowego "Chełmy"; przeprowadzone na sali muzealnej. 

II Woda podstawą życia – zajęcia były prowadzone w sali laboratoryjnej

III Obserwacja tkanek roślinnych- zajęcia z wykorzystaniem mikroskopów

Po zajęciach udaliśmy się na obiad do pobliskiego baru a potem pojechaliśmy do Jawora gdzie uczestnicy zwiedzili Kościół Pokoju.

Następnego dnia po śniadaniu zaplanowane były zajęcia terenowe na ścieżce dydaktyczno – przyrodniczej „Wąwóz Myśliborski”, niestety silne wiatry, które poczyniły wiele zniszczeń w drzewostanie w całej Polsce  poprzewracały też drzewa w wąwozie i ta trasa była niedostępna ze względów bezpieczeństwa.  Edukatorki zaproponowały wyprawę na  Wzgórze Rataj, powędrowaliśmy obrzeżem lasu w kierunku ścieżki przyrodniczej

Po powrocie do ośrodka odbyły się jeszcze zajęcia w salach, tym razem uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Część poszła do sali laboratoryjnej gdzie pod kierunkiem edukatorki  izolowali barwniki asymilacyjne metodą Krausa, dDruga grupa zajmowała się rozpoznawaniem skał i minerałów.

Opinie uczestników świadczą, iż wyjazd był bardzo udany i zarówno młodzież jak i ich opiekunowie sporo się dowiedzieli o specyfice PK Chełmy oraz mieli możliwość porównania z PK Dolina Baryczy

Druga wycieczka odbyła się w dniu 7 listopada 2017r.

W  wycieczce uczestniczyli uczniowie i ich opiekunowie ze szkół:  Szkoły Podstawowej w Nowym Zamku , Szkoły Podstawowej w Dunkowej, Szkoły Podstawowej im. Piastów Śląskich w Bukowicach, Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Powidzku, Szkoły Podstawowej w Cieszynie, Szkoły Podstawowej w Czarnymlesie.

Podczas wycieczki uczestnicy zwiedzili zabytki i ciekawe miejsca w Sułowie tj: muzeum regionalne w Domu Polski m, park przy Pałacu zbudowanym dla rodu Burghausów, Centrum Edukacyjno-Turystyczne NATURUM w Rudzie Sułowskiej następnie szlaban graniczny  w Baranowicach. Punktem docelowym naszej wycieczki była stadnina koni w Golejewku gdzie zwiedziliśmy powozownię, aleję zasłużonych koni . Podsumowanie odbyło się w Gospodarstwie Niwa w Piotrkosicach gdzie uczestnicy poznali skansen sprzętów rolniczych oraz gospodarstwo hodowli bydła i koni.

Po tak intensywnym zwiedzaniu, wszyscy przekonali się iż w Dolinie Baryczy jest bardzo dużo ciekawych miejsc, atrakcyjnych zarówno historycznie jak i przyrodniczo.

Zofia Pietryka

Prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej „ Dolina Baryczy”

PLIKI ZASOBU
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LINKI ZEWNĘTRZNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij