BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Relacja z wyjazdu edukacyjnego po regionie Dolina Baryczy

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka, Hanna Jankowska , Fundacja Doliny Baryczy
 0/5
Data: 2018-04-24
Miejscowość: Milicz
W dniu 24 kwietnia 2018r odbyła się wycieczka zorganizowana przez Fundację Doliny Baryczy w ramach projektu „Poznajemy Dolinę Baryczy i okolice”. Projekt Fundacji Doliny Baryczy dofinansowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i wspierany przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy.

W dniu 24 kwietnia 2018r odbyła się wycieczka zorganizowana przez Fundację Doliny Baryczy w ramach projektu „Poznajemy Dolinę Baryczy i okolice”.
Projekt  dofinansowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego  i wspierany przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy.

To był kolejny wyjazd dla mieszkańców Doliny Baryczy, który służył lepszemu poznaniu terenu Doliny Baryczy a także był  okazją do integracji osób zainteresowanych poznawaniem walorów przyrodniczych oraz historią i najnowszymi dziejami Doliny Baryczy.

W wyjeździe  uczestniczyli  przedstawiciele  Znaku Dolina Baryczy Poleca tj.  Gospodarstwo agroturystyczne „Głowaczówka”, Gospodarstwo Pasieczne „Gucio”, przedstawiciele  sołectw tj Słączno, Miłochowice, Duchowo, ośrodków z  Sośni, organizacji pozarządowych w tym spora grupa z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Milicza oraz wolontariusze z Fundacji Mobilni Polacy.

Przewodnikiem po regionie była Hanna Jankowska a koordynatorem projektu Zofia Pietryka z Fundacji Dolina Baryczy.

Wycieczka rozpoczęła się od  zwiedzenia Domu Drzewa  w Wałkowej, Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-  Leśnej Nadleśnictwa Milicz, ośrodek uczestniczy w Programie Edukacja dla Doliny Baryczy.  W sali konferencyjnej edukatorki zapoznały uczestników z możliwościami skorzystania z oferty ośrodka oraz działaniami na rzecz społeczności lokalnej tj. „drzwi otwarte”, „Noc sów”, odpowiadały na liczne pytania. Potem wszyscy mogli zwiedzić sale edukacyjne oraz zapoznać się z funkcjonowaniem dawnej suszarni.
 Zofia Pietryka opowiedziała o tym jak wyglądała i działała dawna wyłuszczarnia szyszek, następnie uczestnicy skierowali się w kierunku sadu, w którym znajduje się  tzw. „matecznik”  tradycyjnych, starych odmian jabłoni, których pochodzenie wywodzi się  z Doliny Baryczy.
Pięknie kwitnące drzewa owocowe przypomniały jakie były dawniej odmiany tj. antonówki, szare renety, winówki itp. Następnie spacerem, w miłej atmosferze wyruszyliśmy ścieżką przyrodniczą w kierunku lasu. Wiele osób było zaskoczonych, iż w lesie jest plac zabaw dla dzieci a przystanki edukacyjne wzdłuż dębowej alei mogą sprzyjać poznawaniu regionu (informacje o  głazach narzutowych, gatunkach drzew, zwierząt, sylwoterapii itp.)

Kolejny punkt wycieczki to miejscowość Wąbnice i  podejście do mauzoleum Hochbergów, nasza przewodniczka Hanna Jankowska opowiedziała historię tego mało znanego miejsca. Znajduje się tu wysoka kaplica grobowa- mauzoleum. Zbudowana została na planie regularnego sześcioboku z wejściem od zachodu,  we wnętrzu stoją dwa puste sarkofagi . Szkoda tylko, że grobowiec jest w tak złym stanie i jak stwierdzili uczestnicy warto byłoby odremontować ten zabytkowy obiekt.

Zwiedzanie Krośnic rozpoczęliśmy od kolejki wąskotorowej, właśnie trwały przygotowania do otwarcia kolejnego sezonu turystycznego. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali o genezie budowy tej atrakcji turystycznej, wyglądzie budynków stacji i przystanków nawiązującej do  dawnej architektury w Dolinie Baryczy, historii  kolejki wąskotorowej oraz przystankach edukacyjnych będących dla turystów „pigułką” wiedzy o naszym regionie. Sporo osób wiedziało o „Kolorowym Szlaku Karpia” i innych  miejscowościach,  gdzie znajdują się modele kolorowych karpi znakujących wyjątkowe miejsca w regionie. Jeszcze spacer po parku, zwrócenie uwagi na drzewa z koziorogiem dęboszem oraz  stawem rekreacyjnym z malowniczymi pomostami. Hanna Jankowska podkreśliła, iż Zespół pałacowo–parkowy Krośnice–Wierzchowice powstał w XVIII w., gdy zarówno Krośnice jak i Wierzchowice były w rękach jednego rodu Reichenbachów. Wówczas powstało oryginalne założenie, w którym na jednej barokowej osi widokowej znalazł się kościół w Wierzchowicach, pałac w Wierzchowicach oraz pałac w Krośnicach. Aktualnie można z alei dębowej zobaczyć na linii kościół i pałac w Krośnicach, pałacu w Wierzchowicach już nie ma.
Potem spacer w kierunku lasu, gdzie znajduje się tzw. Krośnicka Kalwaria czyli ceglane stacje  drogi  krzyżowej  z  płaskorzeźbami. To nie koniec atrakcji dla uczestników, jako kolejne miejsce do odwiedzenia organizatorki zaplanowały tzw. Rudę Krośnicką tj .domy zbudowane z rudy darniowej.
Potem zwiedzanie  bombkarni  „Szklany  Świat”, która   powstała  w  2009  r.,  założyli  ją  pracownicy  zamkniętej spółdzielni „Milicz”- o historii opowiedziała Marzena Hofman – prezes Spółdzielni Socjalnej. Spółdzielnia  nadal  produkuje  bombki  tradycyjnym  sposobem,  jak  i  prowadzi  działalność  edukacyjną  dla  grup  szkolnych,  grup  zorganizowanych   oraz   turystów. W  dmuchalni  pracownicy  wydmuchują  ze  szklanych  rurek  przeróżne  kształty. Uczestnicy z zachwytem przyglądali się jak pani z wyczarowywała ze szklanych rurek łabędzie, kwiaty i inne szklane cuda.  W srebrzalni bombki, za pomocą azotanu srebra,  nabierają  lustrzanego  blasku.  W  dekoratorni ozdoby są ręcznie zdobione przez panie dekoratorki.  Należy podkreślić, iż ciągle powstają nowe wzory w tym nawiązujące do regionu Dolina Baryczy tj. bombki z malunkami zabytków , mające kształty karpi, ptaków itp. W  budynku  mieści  się  również  sklep firmowy, oczywiście uczestnicy chętnie zakupili pamiątki.
Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie pijalni soków Malinea w Wierzchowicach. Już  czekał na uczestników wycieczki  Andrzej Łaniak, który opowiedział o  tym jak powstawała firma rodzinna   „Z Chaty Łaniaków”, podkreślił , iż firma od samego początku tj od roku 2008 jest użytkownikiem Znaku Promocji „Dolina Baryczy Poleca”, spełniając corocznie liczne kryteria tj. pochodzenie produktów z Doliny Baryczy,  przyjazność dla środowiska, współpracy pomiędzy użytkownikami znaku, wzajemne polecanie swoich produktów i usług oraz dbałości o jakość i ciągły rozwój. Wszyscy mogli przekonać się bezpośrednio jak pyszne i zdrowe są nasze lokalne produkty – pyszne pierogi i sok malinowy smakowały wyśmienicie. Oczywiście każdy mógł zaopatrzyć się w firmowane soki, sorbenty i dżemy . Jak stwierdzili uczestnicy było pysznie, zdrowo i lokalnie.

Na kolejną wycieczkę zapraszamy w dniu 15 maja, w planie wycieczki odwiedzimy Sułów , Rudę Sułowską ( centrum Naturum) Gruszeczkę- (ruiny obozu jenieckiego z czasu II wojny Światowej), Pracze- zabytkowa dzwonnica, Postolin ( zabytkowy park podworski, kościół p.w. Chrystusa Króla) Wzgórze Joanny- ( rezerwat krajobrazowo- leśny, zameczek myśliwski- wieża Odyniec) – Milicz
Zapisy i informacje -  Hanna Jankowska, tel. 697 437 397
Zofia Pietryka – koordynator
 
 
PLIKI ZASOBU
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij