BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Poznajemy Dolinę Baryczy - relacja z kolejnej wycieczki po regionie

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka, Hanna Jankowska , Fundacja Doliny Baryczy
 0/5
Data: 2018-05-15
Miejscowość: Milicz
W dniu 15 maja odbyła się kolejna wycieczka krajoznawczo- turystyczna w ramach projektu „Poznajemy Dolinę Baryczy i okolice” zorganizowana przez Fundację Dolinę Baryczy.

W dniu 15 maja odbyła się kolejna wycieczka krajoznawczo- turystyczna w ramach projektu „Poznajemy Dolinę Baryczy i okolice” zorganizowana przez Fundację Dolinę Baryczy.

Tym razem miłe rozpoczęcie odbyło się w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym w Miliczu, uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzenia Komnaty Bombki, Ewelina Paździor z KOM przybliżyła historię dawnej fabryki w której wytwarzało się bombki w tradycyjny sposób pięknie zdobione różnymi technikami. Następnie pokazywała kolejne ekspozycje, wiele osób pamiętało wzory bombek i z sentymentem wspominało choinki z lat dzieciństwa i młodości. Przejście do sali druha Bolka i obejrzenie wzruszającego filmu o jego dokonaniach było dużym przeżyciem zarówno dla osób, które  jeszcze pamiętały tego wspaniałego człowieka, jak i tych, którzy słyszeli o nim po raz pierwszy. Jeszcze pyszna kawa i wszyscy ochoczo zajęli miejsca w autobusie i wyruszyliśmy w kierunku rezerwatu „Wzgórze Joanny”. Tam wędrując ścieżką przyrodniczą wszyscy podziwiali piękny bukowy las, dotarli na szczyt wzgórza o wysokości 230 m. na którym znajduje się wieża Odyniec.  Historia rodu Salischów opowiedziana przez naszego przewodnika Hannę Jankowską oraz podkreślenie wartości przyrodniczej rezerwatu uświadomiła jak ciekawe miejsca są w Dolinie Baryczy. Niewiele osób zna miejsce, w którym jest nagrobek syna Rudolfa - Heinricha Salischa, leśnika który stworzył zręby nowej nauki i autora podręcznika „Estetyki lasu”  z jego inicjatywy podjęto uchwałę, by w wyższych szkołach leśnych wykładano problematykę pielęgnacji piękna lasu. Mogliśmy podziwiać ogromne kamienie zdobiące miejsce pochówku i w pobliżu tzw. sosnę kroczącą.
Potem odwiedziliśmy kościół pw. Chrystusa Króla w Postolinie, został on zbudowany w latach 90. XIX w., w stylu neogotyckim przez hrabiego Heinricha von Salisch dla gminy ewangelickiej, obecnie jest kościołem filialnym parafii św. Anny w Milicz. Jako ciekawostkę można uznać, iż kościółek ten ze względu na swoją malowniczość i klimat jest chętnie wybierany przez nowożeńców. Zainteresowanie wzbudził też zabytkowy piec, który kiedyś ogrzewał kościół. Potem spacer w kierunku parku w Postolinie, w którym wśród  bujnie zielonej przyrody można było przyjrzeć się nietypowym w Dolinie Baryczy drzewom tj. limba czy cypryśnik błotny oraz przekwitniętym już przebiśniegom i śnieżycy wiosennej. Pozostałości po dawnym pałacu są już ledwo widoczne wśród roślinności. Niespodzianką dla uczestników było odwiedzenie Żabiego Rogu w Praczach, Bettina Harnischfeger witała wszystkich serdecznie przy zabytkowej dzwonnicy. Ta wyjątkowa osoba znana jest wielu uczestnikom wycieczki, gdyż prowadzi aktywną działalność i we współpracy z mieszkańcami wsi, UTW i wolontariuszami, organizuje imprezy kulturalne,  pikniki lokalne łączące pokolenia, różne kultury poprzez muzykę i występy artystyczne. Bettina opowiedziała o ponad 20-letniej historii tworzenia tego magicznego miejsca, wystawa w stodole dokumentuje jak wielką pracą wykonali wraz z mężem Hansem. Bettina podkreśla, że jej dzieciństwo było związane z naszym regionem, gdyż jej ojciec był ostatnim niemieckim pastorem ewangelickim na tym terenie. Niezwykle ciekawe historie można poznać dzięki licznym książkom napisanym przez Bettinę.
 W drodze do Rudy Sułowskiej zatrzymaliśmy się w lesie w okolicach Gruszeczki. Hania Jankowska opowiedziała o okrutnych czasach II wojny światowej, była tu filia obozu Groß-Rosew baraki ,których przetrzymywane kobiety żydowskie. W Rudzie Sułowskiej zwiedziliśmy Centrum  Edukacyjno – Turystyczne w tym płuczkę, skansen i dom rybaka gdzie można zapoznać się z historią rybactwa na terenie Doliny Baryczy, zobaczyć dawne sprzęty do odłowów. Duże zainteresowanie wzbudził eksponat bobra oraz zwierzęta domowe w zwierzyńcu, młode wolontariuszki były zachwycone możliwością pogłaskania konika czy osiołka. Jeszcze wspólne zdjęcie przy kolorowym karpiu i grupa wyruszyła do gospodarstwa Majątek Ziemski Niwa w Piotrkosicach.
 Tutaj na wygłodniałych już uczestników czekał ogromny gar z grochówką i na deser ciasto drożdżowe z rabarbarem.  Posileni i zadowoleni zostali zaproszenia przez gospodynię tego miejsca Hannę Jankowską do zwiedzenie gospodarstwa- konie, krowy, małe cielaczki wzbudziły sporo radości i pokazały jak wygląda nowoczesne gospodarstwo rolne. Turyści korzystający z oferty noclegowej  mogą tu zakosztować świeżego mleka, skorzystać z nauki jazdy konnej, przejażdżki bryczką oraz połowić ryby w stawie.
       W wycieczce uczestniczyli przedstawiciele aktywnych sołectw tj. Duchowo, Słączno, Miłosławice, Niesułowice, liczna grupa z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Milicza oraz młodzi wolontariusze z Fundacji Mobilni Polacy.  Uczestnicy mieli okazję poznać ofertę podmiotów mających znak Dolina Baryczy Poleca i jednocześnie realizujących Program Edukacja dla Doliny Baryczy tj: Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu, Centrum Edukacyjno- Turystyczne w Rudzie Sułowskiej oraz Majątek Niwa w Piotrkosicach.

Zadanie  dofinansowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego  i wspierane przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy.

Kolejne wyjazdy służą coraz lepszemu poznawaniu regionu Doliny Baryczy,  są  też okazją do integracji osób reprezentujących różne środowiska.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za miłe życzenia imieninowe!
Zofia Pietryka- wiceprezes Fundacji Dolina Baryczy

PLIKI ZASOBU
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij