BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Relacja z podsumowania Regionalnego Konkursu o Dolinie Baryczy POZNAJĘ i GRAM w Dolinę Baryczy - edycja XXI (WIE 2018)

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"
 0/5
Data: 2018-06-14
Miejscowość: Milicz-Żmigród
Konkurs polegał na wykonaniu przez uczniów pracy zachęcającej do poznawania swojego miejsca zamieszkania; miejscowości, gminy w Dolinie Baryczy. Uczniowie szkół podstawowych kl IV-VI mieli za zadanie opracowanie edukacyjnej ścieżki tematycznej (przyrodniczej, historycznej, turystycznej itp.) w pobliżu szkoły a uczniowie kl VII, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych – opracowanie gry planszowej dotyczącej Doliny Baryczy z wykorzystaniem generatora gier


Konkurs polegał na wykonaniu przez uczniów pracy zachęcającej do poznawania swojego miejsca zamieszkania; miejscowości, gminy w Dolinie Baryczy. Uczniowie szkół podstawowych kl IV-VI mieli za zadanie opracowanie edukacyjnej ścieżki tematycznej (przyrodniczej, historycznej, turystycznej itp.) w pobliżu szkoły a uczniowie kl VII, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych – opracowanie gry planszowej dotyczącej Doliny Baryczy z wykorzystaniem generatora gier

Do konkursu zgłoszono  w sumie 40 prac, w tym  20 edukacyjnych ścieżek tematycznych wykonanych przez uczniów szkół podstawowych z 14 szkół  (opracowanych w sumie przez 30 uczniów) oraz 20 gier planszowych– prace uczniów kl VII SP, gimnazjalistów i uczniów szkól ponadgimnazjalnych z 14 szkół (opracowanych przez 27 uczniów). W sumie w prace finałowe zaangażowało się 57 uczniów.
Uczestniczyły szkoły ze wszystkich ośmiu gmin regionu Doliny Baryczy (Milicz, Krośnice, Cieszków, Twardogóra, Żmigród, Przygodzice, Odolanów, Sośnie)

Na podsumowanie konkursu, które odbyło się w dniu 14 czerwca 2018r zostali zaproszeni laureaci i finaliści wraz z nauczycielami oraz przedstawiciele koordynatora i partnerów wspierających.
Większość uczestników skorzystała z możliwości dojazdu  – autobus czekał w Miliczu i grupa z części wschodniej Doliny Baryczy i okolic Milicza wyruszyła do Żmigrodu.  Grupy ze Żmigrodu i okolic tam do nas dołączyły.
Pierwsza część miała charakter krajoznawczo – edukacyjny – niektórzy uczestnicy mieli po raz pierwszy okazję poznania oferty edukacyjnej. W Zespole Pałacowo Parkowym w Żmigrodzie,  w Centrum Informacji Turystycznej już na grupę czekał Paweł Becela, który jako laureat jednego z pierwszych edycji  konkursu stanowi przykład, iż wiedza o regionie może pomóc w realizacji pasji i wykonywaniu pracy. Pan Becela oprowadził uczestników po Baszcie, opowiedział o dziejach tego historycznego miejsca. Baszta została zbudowana w 1560 roku  jako obronna wieża mieszkalna. Wszyscy z zainteresowaniem przyglądali się wmurowaną nad wejściem płytą z piaskowca z herbem rodowym Kurzbachów, ówczesnych właścicieli zamku. Przed wejściem na wieży wisi też tablica upamiętniająca podpisanie tzw. Protokołu Żmigrodzkiego w 1813 r. Następnie grupa powędrowała do środka ,  w podziemiach zajmuje mała wystawa stała, na parterze znajduje się Informacja Turystyczna „Baszta”, na pierwszym piętrze jest sala konferencyjna. Drugie piętro zajmuje tzw. sala rycerska z miejscem na wystawy, kameralne koncerty. Sala ta jest zarazem siedzibą i miejscem wystawiania spektakli Teatru 48. Nad nią mieści się apartament hotelowy aktualnie niedostępny ale niebawem ma wrócić do oferty, a na samej górze na tarasie widokowym wszyscy podziwiali park i okolice.
Potem wyruszyliśmy za naszym przewodnikiem do zwiedzania ruin zamku, spalony zaraz po wojnie, teraz jest to trwała ruina, do istniejącej części dobudowano tzw. trejaż – symbolizujący nieistniejące już długie skrzydło pałacowe.
Wszystkich zachwycił park, w którym zwróciliśmy uwagę na  dwa dęby: jeden to okazały pomnik przyrody a drugi posadzony przez  Friedricha von Haltzfelda najmłodszego syna ostatniego właściciela pałacu. Potem przespacerowaliśmy się po parku w kierunku Nadleśnictwa Żmigród.
W Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Żmigród w sali warsztatowo konferencyjnej odbyła się kluczowa część, na którą z niecierpliwością czekali uczestnicy wyjazdu.
Zofia Pietryka powitała wszystkich uczestników i udzieliła głosu p. Pawłowi Górskiemu dotychczasowemu Nadleśniczemu Nadleśnictwa a aktualnie Dyrektorowi w Dyrekcji Lasów, który od początku wspierał naszą inicjatywę. P. Dyrektor pogratulował wszystkim uczestnikom, podkreślił wagę inicjatywy, w ramach której młodzież zdobywa wiedzę o naszym pięknym regionie. Wielkie podziękowania należały się też p. Annie Zelenay, która od wielu lat wspiera działania związane z organizacją konkursu i w tym roku  uczestnicy konkursu mogli skorzystać z  wielu atrakcji. Zofia Pietryka podziękowała również )- Partnerstwu dla Doliny Baryczy - koordynatorowi WIE (sfinansowanie dojazdu z Milicza do Żmigrodu oraz nagród- pomocy edukacyjnych dla laureatów) w szczególności prezes p.Indze Demianiuk – Ozga oraz p.Annie Urbańczyk, która wspierała i pomagała przy tworzeniu instrukcji do ścieżek i gier oraz  wprowadzaniu zasobów. Prowadząca, kolejne podziękowania skierowała do partnerów wspierających tj Nadleśnictwu Żmigród, Nadleśnictwu Milicz, Nadleśnictwu Antonin , Dolnośląskiemu Zespołowi Parków Krajobrazowych oraz Bankowi Spółdzielczemu w Miliczu, dzięki którym udało się zebrać nagrody dla laureatów, finalistów, nauczycieli i szkół uczestniczących w konkursie. Nagrodami były pomoce edukacyjne, sprzęt turystyczny, piórniki, książki i publikacje przyrodnicze, pendrive, gadżety promocyjne. Dla nauczycieli i szkół zostały przekazane segregatory z materiałami edukacyjnymi o drzewach, ptakach i nietoperzach oraz piękne albumy o lesie.
Zostali wymienieni też członkowie komisji konkursowej:
•    w kategorii ścieżki tematyczne: Cezary Tajer, Barbara Duczmal i Zofia Pietryka
•    w kategorii gry edukacyjne: Anna Urbańczyk, Marcin Broda i Zofia Pietryka

Kolejnym punktem było uroczyste wręczenie dyplomów i  nagród  dla laureatów – podczas prezentacji prac konkursowych uczestnicy mogli również poznać opinię komisji konkursowej. Przy wręczaniu prac pomagali przedstawiciele organizatora tj Stanisława Łuczak – sekretarz Stowarzyszenia na rzecz Edukacji DB i Marcin Broda członek Zarządu i jednocześnie pracownik Nadleśnictwa Żmigród.

I miejsce w kategorii ścieżki edukacyjne zajęły: Oliwia Hankiewicz, Daniel Kola ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy
Opiekun: Jolanta Pawłowska
Tytuł pracy: Na bogato” – szlak przyrodniczo-historyczny w okolicach dębniczańskiej szkoły

I miejsce w kategorii gry edukacyjne zajęli: Maciej Kowalski, Karolina Kowalska ze  Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoła Muzyczna I stopnia w Miliczu
Opiekun: Dorota Kowalska
Tytuł: Gra Grabkowym szlakiem
Komisja przyznała również dwie nagrody publiczności, za największą liczbę wejść do zasobów na portalu- otrzymali je uczniowie z SP w Twardogórze i Pakosławsku.

Opracowane przez uczniów gry pozwalają lepiej poznać  historię i przyrodę Doliny Baryczy, ptaki i ryby, postacie historyczne i bajkowe, ciekawe miejsca. Autorzy prac wykazali się  ogromną wiedzą i pomysłowością oraz kreatywnością. Grafika gier wielokrotnie oparta jest na własnych rysunkach i zdjęciach zachęcających do podjęcia zabawy i poznawania regionu.
Ścieżki edukacyjne opracowane przez uczniów wymagały bezpośredniego poznania terenu, jego topografii, znalezienia ciekawych miejsc na trasie ścieżki, opisania i wykonania samodzielnej dokumentacji fotograficznej. i rysunkowej. Komisja konkursowa zwracała uwagę na jakość, ciekawą formę pracy, logikę i poprawność merytoryczną

Na zakończenie części oficjalnej została przeprowadzona ewaluacja- uczniowie i nauczyciele zostali poproszeni żeby w grupach lub indywidualnie odpowiedzieli na trzy kluczowe pytania dotyczące organizacji konkursu i zaplanowania kolejnej edycji.

Potem nastąpiła bardzo wyczekiwana przez młodzież część „niespodzianka” przygotowana przez Nadleśnictwo Żmigród. Warto podkreślić, iż była to również okazja do integracji uczestników i nauczycieli z dwóch konkursów w ramach WIE czyli Konkursu o Dolinie Baryczy i konkursu historycznego „Historia w lesie ukryta”
Zabawy łucznicze wyzwoliły zarówno w młodzieży jak i dorosłych „instynkt” bezpiecznej rywalizacji, radości było co niemiara. Przy ognisku przyjemnie rozmawiało się o kolejnych planach i wyzwaniach edukacyjnych związanych z realizacja projektów w przyszłym roku szkolnym. Wszyscy we wspaniałym nastroju uznali, że po odpoczynku wakacyjnym będziemy dalej współpracować.
Opracowała Zofia Pietryka
Wszystkie wyniki i informacje dotyczące konkursu są dostępne w załącznikach:
    Wyniki Regionalnego Konkursu  o Dolinie Baryczy
    Prezentacja-  Podsumowanie WIE –Konkursu_ Żmigród 2018
    Ewaluacja konkursu
    Galeria zdjęć

PLIKI ZASOBU
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij