BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

CZYSTA BARYCZ- spływ połączony ze sprzątaniem rzeki

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka, Hanna Jankowska , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"
 0/5
Data: 2018-09-20
Miejscowość: Milicz-Sułów
Kolejny już dwunasty spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem Baryczy już za nami.

W dniu 20 września po godzinie ósmej na przystani kajakowej w Miliczu zaroiło się od chętnych do udziału we wspólnym działaniu na rzecz środowiska.
 Organizatorem spływu było Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy", działanie od wielu lat wspierane jest przez gminę Milicz i odbywa się dzięki pomocy wielu partnerów lokalnych w tym Nadleśnictwa Żmigród, lokalnych wypożyczalni kajaków .
Nad organizacją spływu czuwały Hanna Jankowska i Zofia Pietryka a o bezpieczeństwo dbali ratownicy Wojciech Szczepaniak , Dawid Jędrzejak, Damian Bartczak, Michał Glinka  
 Kajaki udostępnili przez:  Małgorzata Jurdeczka Wypożyczalnia kajaków z Pakosławia , Dobroszczyk Krzysztof, Emirej, Sosenka,  Strzałka – wypożyczalnia kajaków z Jawora k. Cieszkowa, Joanna Nakonieczna a Maciej Kowalski -  Kompleksowe Usługi Turystyczne jechał wzdłuż Baryczy i odbierał śmieci od płynących i  zbierał odpady na przystaniach.
W spływie wzięło udział ponad 100 osób w tym przedstawiciele partnerów - przedstawiciele gminy Milicz z p. burmistrzem Piotrem Lechem,  przedstawicielka wolontariuszy Mobilni Polacy oraz młodzież szkolna i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 w Miliczu i Sułowa, Wróblińca, Nowego Zamku, Bukowic, Technikum Leśnego,  Ośrodka Szkolno- Wychowawczego,  
 Przed wypłynięciem ratownik Wojciech Szczepaniak  przeprowadził  szkolenie dotyczące bezpieczeństwa,  techniki pływania kajakiem oraz zasad zachowania się na wodzie, Zofia Pietryka podkreśliła rolę partnerów  przedsięwzięcia oraz zachęciła do zbierania śmieci na rzece i wspólną dbałość o czystość środowiska.
Śmieci nie było zbyt dużo, ale wszyscy uczestnicy z dużym zaangażowaniem przeszukiwali zakamarki rzeki,  Barycz w pełni pokazała swoje uroki, uczestnicy mogli podziwiać przyrodę, przybrzeżne szuwary i malownicze drzewa, przy brzegu widać było znaki żerowania bobrów. Organizatorki spływu miały ciekawą obserwację dotyczącą zaskrońca, który konsumował żabę, udało się nawet to nagrać.  
Dla niektórych uczestników był to pierwszy spływ, więc korzystali z podpowiedzi ratowników i bardziej doświadczonych uczestników.
Wszyscy bezpiecznie dotarli do tamy w Sułowie, tutaj zostały zostawione zebrane śmieci, które potem odebrał milicki ZUK.
 Uczestnicy spływu przekonali się, iż nasza Barycz jest coraz bardziej CZYSTA co świadczy o tym, iż rośnie świadomość użytkowników rzeki i wszyscy wspólnie dbamy o jej czystość.  Turyści i mieszkańcy regionu z przyjemnością mogą pływać po Baryczy i korzystać z oferty turystycznej firm świadczących usługi kajakowe.
Na placu udostępnionym przez Stowarzyszeniu byłych pracowników PAFAWAG w Sułowie na uczestników czekał już poczęstunek przygotowany przez pracowników Nadleśnictwa Żmigród, chwila odpoczynku i okazja do  integracji.  

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij