STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Relacja z wyjazdów w ramach projektu „Poznajemy Dolinę Baryczy i okolice”

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Fundacja Doliny Baryczy
 0/5
Data: 2018-10-02
Miejscowość: Milicz
Fundacja Doliny Baryczy, kolejny już raz pozyskała grant z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na cykl wycieczek po regionie dla mieszkańców Doliny Baryczy.

Fundacja Doliny Baryczy,  kolejny już raz pozyskała  grant  z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na cykl wycieczek po regionie dla mieszkańców Doliny Baryczy.
Na wyjazdy zapraszani byli użytkownicy i kandydaci Znaku Dolina Baryczy Poleca oraz  członkowie ich rodzin, przedstawiciele aktywnych sołectw, ośrodków edukacyjnych i kultury, organizacji pozarządowych, seniorzy.
Wyjazdy służyły lepszemu poznaniu terenu Doliny Baryczy a także były  okazją do integracji osób zainteresowanych poznawaniem walorów przyrodniczych oraz historią i najnowszymi dziejami Doliny Baryczy.
W ramach projektu  odbyły się trzy wycieczki w kwietniu uczestnicy poznali Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-  Leśnej  w Wałkowej, odwiedzili mauzoleum Hochbergów w Wąbnicach  oraz zwiedzili krośnicką  kolejkę wąskotorową i Krośnicką Kalwarię. Zwiedzili też  wytwórnię bombek „Szklany  Świat”  a na zakończenie degustowali zdrowe  i smaczne pierogi i soki  w pijalni soków Malinea w Wierzchowicach gdzie dowiedzieli się o zaletach systemu Dolina Baryczy Poleca. W maju zwiedzili  Kreatywny Obiekt  Multifunkcyjny w Miliczu gdzie zwiedzili  Komnatę Bombki następnie wędrując ścieżką przyrodniczą poznali rezerwat „Wzgórze Joanny”.  Zwiedzili  kościół pw. Chrystusa Króla w Postolinie oraz ukryty w lesie nagrobek  Heinricha Salischa. Spotkali się z p. Bettiną Harnischfeger  w Żabim  Rogu w Praczach a następnie  grupa zatrzymała się w lesie w okolicach Gruszeczki  gdzie w czasie II wojny była  filia obozu Groß-Rosew.  W Rudzie Sułowskiej zwiedzono Centrum  Edukacyjno – Turystyczne w tym płuczkę, skansen i dom rybaka. Zakończenie odbyło się w gospodarstwie Majątek Ziemski Niwa w Piotrkosicach.
 Na początku października odbyła się trzecia wycieczka w ramach projektu, tym razem organizatorki zaplanowały poznanie miejsc poza Doliną Baryczy ale bardzo związanych z historią i tradycjami naszego regionu. Celem wyjazdu była Trzebnica,  gdzie uczestnicy zwiedzili  Bazylikę z grobem św. Jadwigi, Ojciec. Marcin opowiedział o bogatej historii klasztoru, powstaniu żeńskiego  klasztoru cysterek, licznych przebudowach i roli jaką odegrała św. Jadwiga. Aktualnie w klasztorze przebywają siostry boromeuszki, które prowadzą Ośrodek Wsparcia Społecznego. Grupa odwiedziła tez   mniej znane miejsce w Trzebicy tj. Rotundę Pięciu Stołów, jest to obiekt  pochodzący z XIII wieku , zbudowany z cegieł i rudy darniowej  w kształcie okręgu. Prawdopodobne jest, iż było to miejsce charytatywnej działalności prowadzonej przez Jadwigę. Bardzo ciekawy okazał się ukryty w lesie Kościół pw. Czternastu Świętych Wspomożycieli, zwany potocznie Kościółkiem Leśnym, który  został zbudowany w stylu neogotyckim w XIX w. Opiekował się nim mieszkający w pobliskiej samotni pustelnik.  Dużą atrakcją dla uczestników było odwiedzenie  Muzeum Ludowego  u Kowalskich w Marcinowie, powstałe dzięki kolekcjonerskiej pasji pana Mariana Kowalskiego, który od ponad 50  lat gromadzi i restauruje stare sprzęty, narzędzia i maszyny rolnicze czyli relikty dawnego życia wiejskiego i tradycji. Prezentując je w swoim wyjątkowym muzeum, chce je ocalić od zapomnienia. Gospodarz  z pasją oprowadził  po swoim królestwie, pokazując  tysiące eksponatów, a wśród nich rzadko spotykane już dziś dziecięce zabawki, stare maszyny do pisania i szycia, zegary, meble, bryczki i wiele innych interesujących rzeczy. Na zakończenie wycieczki,  przy ognisku z kiełbaskami aż tętniło rozmowami, śpiewami a nawet tańcami. Pan Kowalski zaprosił  na Ostoję k. Milicza, gdzie już w kolejnym tygodniu będzie rozweselał wszystkich podczas tradycyjnych ODŁOWÓW w ramach Dni Karpia.
Uczestnicy wyrażają swoje zadowolenie, iż maja okazję poznać ciekawe miejsca , które do tej pory znali tylko z zewnątrz lub nie wiedzieli, iż takie atrakcje są w Dolinie Baryczy i okolicach. Przewodnikiem podczas wycieczek jest Hanna Jankowska a Zofia Pietryka jest koordynatorem działań projektowych.
                                Zofia Pietryka
                                Wiceprezes Fundacji Doliny Baryczy
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij