BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Materiały po IV Forum Edukacyjnym

Aktualności, Autor: Anna Urbańczyk , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Data: 2018-10-05
Miejscowość: Milicz
Zgodnie z obietnicą załączamy materiały ekspertów, ktorzy występowali na IV Forum edukacyjnym.

Zgodnie z obietnicą załączamy materiały ekspertów, którzy występowali na IV Forum edukacyjnym.
Część Forum była poświęcona tematom zmian klimatu. Z zaproszonymi ekspertami odbył się krótki panel  a następnie zaprosiliśmy uczestników na warsztaty edukacyjne z ekspertami oraz aktywnymi nauczycielami. Nauczyciele zebrali dobre praktyki, notowali -jak uczą nauczyciele, jakie mają doświadczenia w prowadzeniu zajęć  o tematyce „przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu”. 
Z ciekawszych pomysłów dotyczących odpadów zapamiętałyśmy warsztaty pod hasłem "Zabawy z ekologią", redagowanie przez uczniów gazetek o tematyce ekologicznej oraz systematyczne prowadzenie w szkołach konkursów, zbiórek surowców wtórnych, wystaw przedmiotów wykonanych z odpadów.
W zakresie produktu lokalnego największe zainteresowanie  wzbudzają zajęcia tematyczne prowadzone w ośrodkach, gospodarstwach oraz zajęcia warsztatowe prowadzone w szkołach przez pasjonatów np. pszczelarz, leśnik itp.
Uczniowie szczególnie lubią zajęcia, podczas których działają praktycznie (upieką podpłomyki, zrobią masło, ser, czy świecę z wosku pszczelego)” – podsumowały prowadzące warsztaty nauczycielki - Barbara Gąbka oraz Ewa Łysek.
W artykule zamieszczamy prezentacje ekspertów IV Forum, zachęcamy do lektury i wykorzystania na zajęciach. 
Szczegółowe tematy i prelegenci Forum:  Zmiany klimatyczne – Co to takiego? prelegentka Zofia Pietryka, Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej „Doliny Baryczy”, Zanieczyszczenie powietrza – prelegentka Hanna Schudy, Dolnośląski Alarm Smogowy. Podsumowanie prelegentki:  Zanieczyszczenie powietrza nie dotyczy tylko kwestii ochrony środowiska. Wiąże się ze zdrowiem, jakością życia a więc i prawami człowieka. Stąd zagadnienie to można omawiać na lekcjach biologii, chemii, ale też wiedzy o społeczeństwie czy podczas pogadanek o lokalnym działaniu obywatelskim. Dla młodzieży kwestie zmian klimatu i zanieczyszczenia środowiska mogą być też omawiane w kontekście odpowiedzialności międzypokoleniowej - dzieci i osoby starsze cierpią najbardziej za zaniechania i brak ucywilizowania produkcji ciepła w gminach czy gospodarstwach domowych. Ze względu na liberalne przepisy dotyczące informowania o zanieczyszczeniach nauczyciele mogą pełnić rolę liderów odnośnie szukania informacji o jakości powietrza dostępnej na stronie WIOŚ oraz upubliczniania jej dzieciom i rodzicom. Mogą razem z nimi wpływać na aktywność gmin w zakresie zmiany sposobu ogrzewania na mniej emisyjny. Przepisy dotyczące alarmów smogowych w Polsce są skonstruowane tak, że oficjalnie nikt nie ma obowiązku informować nas o złej jakości powietrza, bo to co w innych krajach nazywa się złą jakością powietrza u nas jest dostateczną. Musimy szukać tych danych sami czy to w prognozie pogody czy na stronach www. Aktywny udział w poszukiwaniu danych może zwiększyć świadomość problemu przy okazji ucząc korzystania z dostępnych baz danych. Zapraszam do zapoznania się z moją prezentacją.
Świadome zakupy/produkty lokalne – prelegentka Emilia Chmura, Gospodarstwo Rolne Michał Sznajder. Podsumowanie prelegentki:   Produkt lokalny to coś więcej niż kapusta od sąsiada. To społeczna odpowiedzialność wobec naszej małej ojczyzny, wspieranie mikroprzedsiębiorczości, ale też odpowiedzialność za naszą całą planetę. Nasze codzienne wybory zakupowe mają ogromny wpływ na rzeczy, z których nie zdajemy sobie sprawy. A wystarczy przeczytać etykietę i prześledzić informacje w Internecie. Ciekawe linki:
https://www.wwf.pl/aktualnosci/dzien-bez-oleju-palmowego
https://tvn24bis.pl/pieniadze,79/najwieksza-katastrofa-ekologiczna-pozar-w-indonezji,590922.html
https://www.youtube.com/watch?v=BeJy3dA4Ahk
Gospodarka odpadami – prelegentka Irena Krukowska-Szop, Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”. Polecam strony na których znajdują się ciekawe materiały poświęcone zmianom klimatu: www.malartencja.pl, www.pszczoly.zielonaakcja.pl 

Zapraszamy do zamieszczania materiałów edukacyjnych dotyczących zmian klimatu. W podsumowujących ankietkach prawie nikt nie zaznaczył, że umieścił materiały o powyższej tematyce na stronie edukacja.barycz.pl ale w pytaniu o potrzeby wszyscy zakreślili, że brakuje takich właśnie materiałów. Także zapraszamy do dzielenia się na portalu swoimi scenariuszami lekcji, kartami pracy, programami, prezentacjami itp. Część z nauczycieli zgłosiła także chęć nagrania filmików z zajęć – postaramy się zrealizować tę prośbę
W galerii zamieszczamy jeszcze parę zdjęć z warsztatów z aktywnymi nauczycielami na Forum.
Foto: Anna Wolf S.P. nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze

PLIKI ZASOBU
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij