BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Szlakiem osobliwości Doliny Baryczy- relacja z wyjazdu trasą Goszcz- Twardogóra- Domasławice

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"
 0/5
Data: 2018-10-09
Miejscowość: Milicz- Domasławice
W dniu 9 października odbyła się kolejna wycieczka w ramach projektu „Szlakiem rezerwatów i osobliwości przyrodniczo- historycznych Doliny Baryczy”- edycja IX, realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Doliny Baryczy i wspieranego przez gminę Milicz .

W dniu 9 października odbyła się  kolejna wycieczka w ramach projektu „Szlakiem rezerwatów i osobliwości przyrodniczo- historycznych Doliny Baryczy”- edycja IX, realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Doliny Baryczy i wspieranego przez gminę Milicz .
Wycieczka edukacyjna jest też działaniem sieciującym w ramach Programu Edukacja dla Doliny Baryczy, do udziału są zapraszane kilkuosobowe reprezentacje ze szkół a celem poznanie ciekawych miejsc w regionie, zabytków, osobliwości przyrodniczych. Poznanie oferty ośrodków edukacyjnych uczestniczących w PROGRAMIE oraz podmiotów mających certyfikat Dolina Baryczy Poleca.

W wyjeździe uczestniczyli nauczyciele i uczniowie ze szkół: SP nr 1 i SP  2w Miliczu , SP w Nowym Zamku, Wróblińca, Sułowa, Czatkowic,  ZS w Krośnicach i Kuźnicy Czeszyckiej.

Tym razem organizatorki wyjazdów Zofia Pietryka i Hanna Jankowska zaplanowały poznanie osobliwości w gminie Twardogóra.

Autobus wyruszył w kierunku Goszcza, na początku  zatrzymał się przy ruinach pałacu. Dzięki  środkom unijnym pozyskanym przez gminę Twardogóra fragment tej wspaniałej niegdyś rezydencji został wyremontowany. Pani Anna Lorek z gminy Twardogóra powitała wszystkich i wprowadziła do odnowionych pomieszczeń, gdzie aktualnie mieści się sala konferencyjna oraz sala wystawowa. Następnie udaliśmy się do drugiego remontowanego obiektu, późnobarokowego kościoła, który prezentuje się bardzo okazale.
Podczas spaceru Hanna Jankowska opowiedziała o rodzinie Reichenbachów właścicieli pałacu oraz o historii, tragicznie zakończonej wielkim pożarem w 1947r, podczas którego pałac spłonął a następnie został zniszczony. Dzisiaj po dawnej świetności pozostały gdzieniegdzie  rzeźby. Jeszcze spacer do parku przypałacowego, zachwyt nad przestrzenią przy malowniczym stawie, miejscu w którym corocznie odbywają się zawody wędkarskie w ramach Dni Karpia.
Kolejnym  odwiedzonym miejscem w Twardogórze był neogotycki kościół p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (zwany „górnym”). Kościół pierwotnie ewangelicki. Po II Wojnie Światowej oddany do funkcji kościoła rzymsko – katolickiego. Sanktuarium Maryjne ze słynącą łaskami figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem jest miejscem licznych pielgrzymek. Ksiądz proboszcz zaprosił wszystkich do salki w której uczestnicy obejrzeli ciekawy film o historii figurki Matki Boskiej z dzieciątkiem., która, pierwotnie miała on trafić do Lwowa ale wybuch II wojny zmienił te plany i po wojnie został przywieziony z Oświęcimia do Twardogóry. Następnie wyruszyliśmy wraz z księdzem do kościoła, wszystkim ukazało się pięknie odnowione wnętrze wraz z figurką .Wszystkich zachwyciły niedawno odnowione kolorowe witraże.
Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest Sosnówka gdzie stoi kilkadziesiąt fragmentów muru berlińskiego, jest to największa na świecie prywatna kolekcja 30 żelbetonowych płyt.

W Campusie w Domasławicach przyjęto nasza grupę bardzo gościnnie,  pod kierunkiem p. Aleksandry  Majewskiej uczestnicy wyruszyli na „obchód” Campusa. Nawet osoby, które już tu były wcześniej zauważyły, iż ciągle przybywa tu nowych atrakcji. Oprócz parku linowego,  znajdują się obiekty sportowe takie jak: boisko do koszykówki, boisko do piłki nożnej, boisko do siatkowej piłki plażowej, kort tenisowy wraz z bazą sanitarną. Coraz bardziej rozbudowywana baza noclegowa, oprócz domków holenderskich można wynająć dwupoziomowe drewniane domki  oraz nowe komfortowe domki. Jest tu także pole namiotowe z pełnym węzłem sanitarnym oraz kuchnią polową. Campus to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi i turystów uprawiających turystykę aktywną.
Niespodzianką dla młodych uczestników były warsztaty artystyczne podczas których przy pomocy młotków, gwoździ oraz sznurków tworzyli  ryby, owady, ptaki z Doliny Baryczy. Będzie to wspaniała pamiątka z tak udanego wyjazdu. Gospodarze ugościli nas pysznym ciastem  i smakołykami z Doliny Baryczy, do tego soki z Chaty Łaniaków i z gospodarstwa Pochodyłów  mających certyfikat Dolina Baryczy Poleca.
 Następnie uczniowie zostali zaproszeni do zabawy w parku linowym.  Nauczyciele w tym czasie planowali kolejne działania oraz rozmawiali z Paniami z Campusa o możliwościach spędzenia czasu i zaprojektowania zajęć edukacyjnych. W tak miłej atmosferze zakończyliśmy tegoroczny cykl wyjazdów po Dolinie Baryczy.
                              Zofia Pietryka
                             Prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij