BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

WIE_2019_ HERKULES Z TWARDOGÓRY_ Omnibus z Doliny Baryczy

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Jakub Kurzawa , Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze
 0/5
Grupa wiekowa: Klasy (VII-VIII)
W Twardogórze warto zobaczyć m.in mityczny posąg Herkulesa, przedstawiony podczas wykonywania drugiej pracy zleconej mu przez króla Eurysteusza, polegającej na zabiciu bestii o kształcie węża – Hydry lernejskiej.


Posąg Herkulesa to bardzo interesujący obiekt.

Co ciekawe, twardogórska Hydra posiada jedynie trzy głowy, choć w mitologii, na której wzorowana jest rzeźba posiada ich dziewięć. Całość jest kompozycją dynamiczną, której wykonanie jest dowodem kunsztu artysty.

Rzeźba trafiła do Twardogóry z Goszcza. Wiąże się z tym dość zabawna historia: uczniowie mieszkający w twardogórskim internacie przewieźli go w z wykorzystaniem ciągnika przed pałac barokowy, w którym znajdował się ów internat. Działania te, choć miały charakter żartu doprowadziły do stałej zmiany położenia posągu – znajdował się tam aż do 2008 roku. Jak wiadomo piaskowiec poddany długotrwałemu działaniu warunków atmosferycznych niszczeje. Podobny los spotkał rzeźbę – przez cały okres, w którym znajdowała się przed pałacem nie przykładano zbytniej wagi do zachowania jej dla przyszłych pokoleń. Ten przykry stan zmieniła decyzja władz gminnych z marca 2011 roku, kiedy postanowiono uchronić posąg przed dalszym działaniem erozji.

W roku tym trafił w obecne miejsce. Został odmalowany i nie grozi mu już zniszczenie. Legenda głosi, że Herkules tęskni za Goszczem i przesuwa się w jego kierunku o pół centymetra rocznie.

Można śmiało stwierdzić, że jest to obiekt warty zobaczenia. Kunszt rzeźbiarski pokazany w niezwykle okazałej formie. Podziwianiu dzieła sprzyja jego obecne położenie – znajduje się on na trawniku, wokół którego rozmieszczone są ławki pod drzewami. W pobliżu jest także szachulcowy kościół oraz Skorynia, co dodaje jeszcze temu miejscu uroku.


Metryczka

1.Tytuł pracy: HERKULES Z TWARDOGÓRY

2. Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze

  1. Imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna ucznia: BOŻENA HOŁUBKA


Imię i nazwisko autora pracy :

Nazwę obiektu

JAKUB KURZAWA

POSĄG HERKULESA, POKONUJĄCEGO HYDRĘ W TWARDOGÓRZE


5. Źródła materiałów wykorzystanych przy pracy:

Źródła: Uroki Twardogóry i okolic, Bożena Hołubka, Ewa Lewkowska, Twardogóra 2003, wyd. Gmina Twardogóra,
http://pl.twardogora.pl/index.php/zabytki/1031-posag-herkulesaPLIKI ZASOBU
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LICENCJA
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Bez Utworów Zależnych (ang. No Derivative Works (ND))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie tylko dokładnych (dosłownych) kopii dzieła, niedozwolone jest jego zmienianie i tworzenie na jego bazie pochodnych.
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Zabytki
Atrakcje DB
WIE Wyjątkowe Inicjatywy Edukacyjne

Zasób biorący udział w inicjatywie:
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij