BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Relacja z podsumowania Regionalnego Konkursu o Dolinie Baryczy "Zadbaj o KLIMAT"

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"
 0/5
Data: 2019-05-17
Miejscowość: Milicz
W tym roku Konkurs odbył się pod hasłem przewodnim Zadbaj o klimat, a jego celem było pobudzenie zainteresowań dotyczących miejsca zamieszkania oraz zwrócenie uwagi, w jaki sposób każdy z mieszkańców Doliny Baryczy może zapobiegać zmianom klimatu poprzez czynności takie jak m.in. oszczędzanie wody, energii, dbałość o czystość środowiska, segregację odpadów, bioróżnorodność itd.

W tym roku Konkurs odbył się pod hasłem przewodnim Zadbaj o klimat, a jego celem było pobudzenie zainteresowań dotyczących miejsca zamieszkania oraz zwrócenie uwagi, w jaki sposób każdy z mieszkańców Doliny Baryczy może zapobiegać zmianom klimatu poprzez czynności takie jak m.in. oszczędzanie wody, energii, dbałość o czystość środowiska, segregację odpadów, bioróżnorodność itd.      

Konkurs odbył się już po raz XXII, przy czym Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy" organizowało po raz piętnasty, wcześniej  siedem edycji było organizowanych przez samorządy lokalne tj Gminę Milicz, Gminę Żmigród. W roku 2004 zespół nauczycieli, przyrodników, historyków oraz leśników podjął inicjatywę  zmodyfikowania zasad konkursu, jednocześnie do współpracy zostali zaproszeni wcześniejsi organizatorzy tj Ireneusz Kowalski, Ewald Ranoszek. Konkurs przez wiele lat miał formę quizu wiedzowego, uczniowie opracowywali tez prace konkursowe dotyczące naszego regionu. Podczas kolejnych edycji powstało wiele pomysłowych zadań, pytań łączących wiedzę i umiejętności.
       Zadania i pytania w 2015 roku zostały opracowane przez zespół nauczycieli pod kierunkiem Zofii Pietryki i wydane przez Partnerstwo dla Doliny Baryczy jako edukacyjna gra planszowa "OMNIBUS Doliny Baryczy”. Powstało również wiele ciekawych gier, puzzli, opracowań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w  różnym wieku. Pomoce te są wykorzystywane do edukacji o regionie w szkołach i ośrodkach pozaszkolnych , są nagrodami w konkursach koordynowanych przez Partnerstwo, mogą być również pamiątką z regionu  oraz świetnym prezentem dla młodszych i starszych. Niektóre można kupić w IT w Miliczu i Krośnicach oraz przy pomocy aplikacji  http://sklep.barycz.pl/strona-glowna

         Konkursy w ramach Wyjątkowych Inicjatyw Edukacyjnych, których koordynatorem jest Partnerstwo dla Doliny Baryczy,  odbywają się od 2017 r czyli w tym roku jest to trzecia edycja w której, młodzież ze szkół z Doliny Baryczy uczestniczących w Programie Edukacja dla Doliny Baryczy może zamieszczać prace konkursowe na portalu www.edukacja.barycz.pl.  Komisja konkursowa również ocenia z wykorzystaniem portalu, wcześniej ustala się kryteria oceny  i każdy członek komisji zaznacza  punkty i uzasadnia swoje oceny.  System zlicza punkty i podaje średnią - w ten sposób organizator konkursu może zweryfikować jaką średnią ma każda praca konkursowa.     

Konkurs wsparła Gmina Milicz i Bank Spółdzielczy w Miliczu. Przystąpili do niego uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich 8 gmin regionu Doliny Baryczy tj. Milicz, Krośnice, Cieszków, Twardogóra, Żmigród, Przygodzice, Odolanów i Sośnie.
       Uczestnicy mieli za zadanie samodzielnie przygotować do wyboru film, komiks lub grę edukacyjną. Do konkursu zgłoszono w sumie 43 prace, w tym 15 filmów nagranych przez 26 uczniów (maksymalnie dwuosobowe zespoły), 16 komiksów, które opracowało 21 uczniów i 12 gier planszowych autorstwa 20 uczniów. Wszystkie prace można obejrzeć na portalu www.edukacja.barycz.pl pod załączonym do relacji linkiem.
Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się w piątek 17 maja w Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Trzebnickiej w Miliczu. Zebranych witały prezes Stowarzyszenie na rzecz Edukacji „Dolina Baryczy” Zofia Pietryka i dyrektor Powiatowego Centrum Edukacyjnego i Psychologiczno - Pedagogicznego w Miliczu Grażyna Kulesza. Uczestnikom towarzyszyli nauczyciele i rodzice, obecna była też część członków komisji konkursowej: Cezary Tajer (Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych), Magdalena Fortuniak (Bank Spółdzielczy) i Katarzyna Czerniecka (Gmina Milicz). Podczas części oficjalnej uczestnicy mogli zapoznać się z opiniami komisji konkursowej na temat ich prac, które zawierały wiele wskazówek.  
W kategorii gra edukacyjna pierwsze miejsce zajął Maciej Kowalski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Miliczu, który przygotował pracę pod tytułem "Poczuj klimat", a jego opiekunem była: Dorota Kowalska. 2. miejsce zajęli uczniowie SP w Twardogórze - Zuzanna Pietrzykowska i Jakub Gajewski, a 3. miejsce - Maja Słonimska i Dorota Cerkowniak z SP w Radziądzu.
W kategorii komiks 1. miejsce zdobyła Marta Bagińska z SP w Twardogórze),  2. miejsce ex aequo zajęła Kinga Gurgul z Zespołu Szkół w Krośnicach (tytuł pracy: "Zmiana klimatu z biegiem czasu", opiekun: Paulina Oroń, Dariusz Kaliszczak) i Michał Korytkowski z SP w Żmigrodzie. W tej kategorii  a 3. był Wiktor Wójcik z SP w Granowcu.
Natomiast w kategorii film 1. miejsce zdobyła Hanna Babij z SP w Twardogórze, a 2. Patrycja Golińska, Marika Golec z SP w Dębnicy oraz Julia Wójcik i  Laura Gradowska z SP w Twardogórze. ex aequo 3. miejsce zdobyły: Weronika Lis i Katarzyna Kowalska, uczennice SP w Miliczu (tytuł pracy: Dobry „Klimat”, opiekun: Dorota Kowalska) i Oliwia Gajda i Agata Szymanowska z SP w Dębnicy.
Prace uczniów oceniała komisja konkursowa w składzie: kategoria komiks - Anna Urbańczyk (Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy), Magdalena Fortuniak (BS Milicz), Agnieszka Ostrowska-Błońska i Paweł Błoński  (twórcy komiksów, scenarzysta oraz studio grafiki i ilustracji); kat. film - Hanna Jankowska (przewodnik turystyczny i Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej Dolina Baryczy), Cezary Tajer (DiZPK), Magdalena Berezowska-Niedźwiedź (Fundacjia EkoRozwoju) oraz kat. gry edukacyjne: Izabela Brymerska (KOM), Iwona Grobelna (Fundacja Doliny Baryczy) i Katarzyna Czerniecka (Gmina Milicz) oraz Zofia Pietryka, prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji „Dolina Baryczy”, która oceniała wszystkie prace konkursowe.
Podczas części oficjalnej zostały wręczone dyplomy i nagrody dla laureatów konkursu , uczniowie mogli tez zapoznać się z opiniami komisji konkursowej na temat ich prac. W tym roku konkurs został zamieszczony jako konkurs ogólnopolski w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i gimnazjalnej lub ponadpodstawowej oraz miejsc uznanych za wysokie (I,II,III miejsce) w związku z rekrutacją do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020 w województwie dolnośląskim.
       Organizator przygotował też pakiety edukacyjne dla nauczycieli opiekunów uczniów, w których znalazły się książki i publikacje dotyczące regionu oraz tematyki klimatycznej oraz materiały promocyjne z DB. Po krótkiej przerwie i degustacji lokalnych soków i ciastek, uczestnicy wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez Małgorzatę Dziarko, doradcę metodycznego PCEiPP w Miliczu, pt. "Magia roślin leczniczych". W czasie zajęć prowadząca szeroko omówiła historię ziołolecznictwa i fitoterapii. Uczyła zebranych rozpoznawać najpospolitsze zioła ze szczególnym uwzględnieniem podagrycznika, krwawnika, tasznika, glistnika jaskółcze ziele, mniszka i pokrzywy. Zebrani dowiedzieli się także jak te zioła można zastosować, a także mieli możliwość degustacji soku z owoców i kwiatów dzikiego bzu.
Na zakończenie została przeprowadzona ewaluacja konkurs,   uczestnicy (uczniowie, nauczyciele i komisja) odpowiedzieli pisemnie na zadane pytania:
1.  Co podobało się Wam przy przygotowywaniu prac konkursowych?           
Czy dowiedzieliście się czegoś nowego  o tym jak przeciwdziałać zmianom klimatu oraz Dolinie Baryczy? Czy nabyłeś/ łaś nowe umiejętności? Czy to co zrobiliście może przydać się ? Jakie są korzyści ?

Uczniowie
- W przygotowywaniu prac konkursowych najbardziej podobała się zabawa związana z robieniem prac. Wiedza na temat klimatu jest bardzo ważna, bo trzeba dbać o swoje środowisko, swój dom. Dowiedzieliśmy się również nowych ciekawostek o Dolinie Baryczy. To co zrobiliśmy bardzo nam się przydało. Wiemy już jak dbać o świat. Staramy się bardziej doceniać to co mamy. Podsumowując była to dla nas wspaniała przygoda

2. Jakie problemy napotkaliście przy opracowywaniu filmu/ komiksu/ gry edukacyjnej?
Co sprawiło Ci największą trudność ?
Jak sobie poradziłeś w rozwiązaniu problemów? Co twoim zdaniem należałoby zmienić/zmodyfikować


Komisja: Zdaniem komisji uczniowie mieli trudność z połączeniem globalnej tematyki dotyczącej klimatu z tematyką regionalną.

3. Jakie propozycje macie na prace konkursowe na kolejną edycję? Np. forma prac, tematyka itp.
nauczyciele:
BIORÓŻNORODNOŚĆ- wskazanie i opisywanie miejsc wypoczynku dla mieszkańców – forma reportażu (zdjęcia, wywiad)
Komisja:
Ciekawym pomysłem byłaby dbałość o bioróżnorodność wokół nas – nawet na naszych ogrodach (golone trawniki, tuje itp. dbałość o gatunki, które żyją wokół człowieka)
uczniowie
- Forma prac: opowiadanie, reportaż, wywiad. Tematyka : gatunki inwazyjne, bioróżnorodność.


Biorąc pod uwagę propozycje uczniów, nauczycieli i komisji w przyszłym roku w kolejnej edycji Regionalnego Konkursu o Dolinie Baryczy tematem przewodnim konkursu będzie bioróżnorodność w Dolinie Baryczy.

W czerwcu zaplanowana jest wycieczka dla laureatów i finalistów konkursu wraz z opiekunami Zaplanowano odwiedzenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Olszowej k. Kępna oraz  zajęcia edukacyjne i spotkanie integracyjne w Nadleśnictwie Antonin.
Zofia Pietryka
Prezes stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”
PLIKI ZASOBU
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LINKI ZEWNĘTRZNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij