BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Wyjazd edukacyjny dla finalistów Regionalnego Konkursu o Dolinie Baryczy „Zadbaj o KLIMAT” WIE 2019

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"
 0/5
Data: 2019-06-18
Miejscowość: Milicz-Olszowa-Antonin
Wycieczka odbyła się 18 czerwca, w tym roku odbył się wyjazd do części wielkopolskiej Doliny Baryczy. W programie wycieczki zaplanowaliśmy zwiedzenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów Olszowa k. Kępna a następnie w Nadleśnictwie Antonin zajęcia edukacyjne i spotkanie integracyjne wraz z poczęstunkiem i drobnymi nagrodami dla finalistów.

Tradycją już się stało, iż wszyscy  finaliści, czyli uczniowie, których prace w ramach konkursu zostały zamieszczone na portalu oraz ich nauczyciele, mogą uczestniczyć w dodatkowej nagrodzie czyli wycieczce edukacyjnej.  
Wycieczka odbyła się 18 czerwca, w tym roku odbył się wyjazd do części wielkopolskiej Doliny Baryczy. W programie wycieczki zaplanowaliśmy zwiedzenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów Olszowa k. Kępna a następnie w Nadleśnictwie Antonin zajęcia edukacyjne i spotkanie integracyjne wraz z poczęstunkiem i drobnymi  nagrodami dla finalistów.
Punktualnie o 8.15 wyruszyliśmy  z Milicza wraz z grupą z SP 2 w Miliczu pod opieką p. Doroty Kowalskiej, kolejna grupa młodzieży dołączyła w Nowym Zamku wraz z p. Mirellą Matkowską a w Sulmierzycach grupa z Wróblińca z p. Dorotą Piec, jeszcze w Odolanowie dołączyła grupa z Granowca wraz p. Grażyną Gąbką i z SP w Odolanowie z p. Małgorzatą Brodalą.  Na miejsce przyjechaliśmy przed godziną 10 i wraz z grupą z SP Twardogóra z opiekunkami p. Bożeną Hołubka oraz Anną Wolf. Wszyscy zostaliśmy zaproszeni przez p. Anitę Śmiałek do sali szkoleniowej w  ZOO Olszowa,  gdzie przywitał nas w kolorowym kostiumie pan „SOWA”, każdy mógł się przywitać i przy okazji dowiedzieć jakie ma zadania edukacyjne.  Wszyscy z uśmiechem robili zdjęcia z naszym nowym, sympatycznym kolegą.
Pani Anita opowiedziała o rodzaju działalności Spółki i zrealizowanym Projekcie, omówiła zasady zwiedzania, został pokazany ciekawy film o  funkcjonowaniu ZZO oraz o prawidłowym segregowaniu odpadów (film wymyślony w konkursie przez uczniów).

Druga część  miała charakter ćwiczeniowy. Uczestnicy zostali podzielenia na dwie kilkunastoosobowe grupy, jedna w odblaskowych kamizelkach wyruszyła za przewodnikiem na zwiedzanie zakładu a druga grupa została zaproszona do gier i zabaw.  Na początku uczestnicy ćwiczyli zgniatanie butelek przy użyciu zgniatarki, następnie grali na  macie podłogowej edukacyjnej dotycząca segregacji odpadów oraz  dopasowywali  czas rozkładu odpadów w środowisku przy użycie tablicy. Czas szybko minął i już trzeba było zmienić się z drugą grupą i wyruszyć w teren. Mogliśmy bezpośrednio zapoznać się z funkcjonowaniem zakładu zagospodarowania odpadów, wielkie bele plastiku, hałdy odpadów do ponownej segregacji uświadomiły jak ważne jest właściwe segregowanie już na poziomie gospodarstwa domowego. Uczestnicy zadawali różne pytanie i nasz przewodnik wyjaśniał dlaczego warto segregować odpady i co z tymi segregatami dalej się robi i jakie są korzyści z recyklingu.
Mogliśmy też wszyscy się zważyć na wielkiej wadze, na której ważone są wjeżdżające ciężarówki a potem jeszcze PSZOK  czyli punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Dotarliśmy do  wiaty na ścieżce, gdzie odbyła się praktyczna nauka segregacji i postępowania z odpadami wytwarzanymi na co dzień w gospodarstwie domowym. Na stanowisku  dowiedzieliśmy się o tym jak należy segregować  do pojemników do selektywnej zbiórki odpadów Minileader typu Igloo oraz  obejrzeliśmy kontener zbiorczy z wymieszanymi opadami surowcowymi. Po tym bardzo pouczającym spacerze wszyscy dokładnie umyli ręce i wpisali się do kroniki. Podziękowaliśmy prowadzącym zajęcia i wręczyliśmy  książkę autorstwa B. Hołubki pl Grabkowe bajanie w Dolinie Baryczy.

Wyruszyliśmy w kierunku Antonina, gdzie w Nadleśnictwie Antonin czekała już na nas p. Malwina Fikus , która zaprosiła na zajęcia edukacyjne. Ponownie podzieleni na dwie grupy młodzież i opiekunowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną Nadleśnictwa. W sali edukacyjnej zapoznaliśmy się z wystawą zwierząt występujących w Dolinie Baryczy, rozpoznawali głosy różnych zwierząt w tym ptaków. Gabloty z owadami zaciekawiły osoby interesujące się entomologią. Następnie wyruszyliśmy do Rezerwatu Przyrodniczego „Wydymacz”, pomimo gryzących komarów wszyscy dzielnie podążali za naszym przewodnikiem i z zainteresowaniem obserwowali  przyrodę. Po powrocie zostaliśmy zaproszeni do nowej i nowoczesnej sali konferencyjnej, gdzie na wszystkich czekał pyszny poczęstunek – ciasto drożdżowe z owocami i soki. Przy tak miłym spotkaniu jeszcze obejrzeliśmy film o przyrodzie i działaniach Nadleśnictwa  Antonin. Jeszcze chwila wspólnej dyskusji na temat kolejnej edycji  konkursu i zaproponowanych podczas ewaluacji  formie i zaplanowanej tematyce dotyczącej bioróżnorodności.
Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał drobne gadżety  od Nadleśnictwa Antonin i zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Koszty transportu zostały  częściowo dofinansowane  ze środków gminy Milicz w ramach dotacji na zadanie publiczne oraz przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy  jako dodatkowa  nagroda dla finalistów w ramach WIE 2019.

Dziękuję wszystkim uczestnikom, iż pomimo „trudnego” czasu w związku z zakończeniem roku szkolnego, wykorzystali możliwość poznania miejsc związanych z edukacją o przeciwdziałaniu zmian klimatu oraz wzajemnej integracji i inspiracji do kolejnych inicjatyw edukacyjnych.
Zofia Pietryka
prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji dla Doliny Baryczy

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij