STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Spływ kajakowy CZYSTA BARYCZ po raz trzynasty

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"
 0/5
Data: 2019-09-19
Miejscowość: Milicz- Sułów
CZYSTA BARYCZ- spływ połączony ze sprzątaniem rzeki Kolejny już trzynasty spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem Baryczy już za nami. W dniu 19 września po godzinie ósmej na przystani kajakowej w Miliczu zaroiło się od chętnych do udziału we wspólnym działaniu na rzecz środowiska.

CZYSTA BARYCZ- spływ połączony ze sprzątaniem rzeki
Kolejny już trzynasty  spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem Baryczy już za nami.
W dniu 19 września po godzinie ósmej na przystani kajakowej w Miliczu zaroiło się od chętnych do udziału we wspólnym działaniu na rzecz środowiska.

 Organizatorem spływu „ CZYSTA BARYCZ” było Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy", działanie od wielu lat wspierane jest przez gminę Milicz i odbywa się dzięki pomocy wielu partnerów lokalnych w tym Nadleśnictwa Żmigród, lokalnych wypożyczalni kajaków .

Nad organizacją spływu czuwały Hanna Jankowska i Zofia Pietryka a o bezpieczeństwo dbali ratownicy Wojciech Szczepaniak , Marek Drenda,  Iwona Nóżka, Dawid Jędrzejek.

 Kajaki były udostępnione przez lokalne wypożyczalnie sprzętu turystycznego: Kompleksowe Usługi Turystyczne Maciej Kowalski, Usługi Turystyczno Sportowe Beata Głowacz z Rudy Sułowskiej, Wypożyczalnia Kajaków Bielik z Milicza, Wypożyczalnia Kajaków Anka z Godnowej.

W spływie wzięło udział ponad 80 osób, uczestnikami  byli uczniowie wraz z opiekunami ze szkół : Szkoły Podstawowej nr 1 w Miliczu Szkoły Podstawowej nr 2 w Miliczu, Szkoły Podstawowej w Nowym Zamku,  Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczy w Miliczu,  Szkoły Podstawowej we Wróblińcu,  Szkoły Podstawowej w Sułowie,  Społecznej Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Miliczu,  Zespołu Szkól w Miliczu,  Szkoły Podstawowej w Bukowicach  oraz grupa wolontariuszy Mobilni Polacy i  przedstawiciele Nadleśnictwa Żmigród.

Otwarcia dokonały Zofia Pietryka  prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji DB i wiceprezes Hanna Jankowska, które podkreśliły rolę partnerów  przedsięwzięcia oraz zachęciły do zbierania śmieci na rzece i wspólną dbałość o czystość środowiska.
Przed wypłynięciem ratownik Wojciech Szczepaniak  przeprowadził  szkolenie dotyczące bezpieczeństwa, a instruktor kajakarstwa Andrzej Romanowicz przybliżył techniki pływania kajakiem oraz zasad zachowania się na wodzie.

Śmieci nie było zbyt dużo, ale wszyscy uczestnicy z dużym zaangażowaniem przeszukiwali zakamarki rzeki,  Barycz w pełni pokazała swoje uroki, uczestnicy mogli podziwiać przyrodę, przybrzeżne szuwary i malownicze drzewa, przy brzegu widać było znaki żerowania bobrów oraz można było zaobserwować ptaki żerujące na wodzie.
Nasza akcja ma  aspekt integracyjny i edukacyjny, pozwala uczestnikom zrozumieć jak ważne jest wspólne dbanie o środowisko i wielokrotnie jest pierwszym kontaktem z turystyka kajakową, zachęca do poznawania naszego regionu.

Wszyscy bezpiecznie dotarli do tamy w Sułowie, tutaj zostały zostawione zebrane śmieci, wspólne zdjęcia udokumentowały, iż warto razem działać na rzecz wspólnego dobra jakim są rzeki i lasy.
Na placu udostępnionym przez Stowarzyszeniu byłych pracowników PAFAWAG w Sułowie na uczestników czekał już poczęstunek przygotowany przez pracowników Nadleśnictwa Żmigród, chwila odpoczynku i okazja do  integracji. 

Na zakończenie odbył się ekologiczny Quiz o Dolinie Baryczy - uczestnicy rozpoznawali gatunki drzew w oparciu o liście oraz odpowiadali na pytania dotyczące regionu Dolina Baryczy - nagrodami były torby wielokrotnego użytku z materiału oraz gadżety tj. smycze i breloczki do kluczy. Konkurs prowadziła Zofia Pietryka a do komisji została poproszona Anna Zelenay z Nadleśnictwa Żmigród.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij