BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

WIE2021_Omnibus z Doliny Baryczy_Staw w Dębnicy pod białym puchem_Olga Wałęsa_kl. VII a_S.P. im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy_gmina Przygodzice

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Olga Wałęsa , Szkoła Podstawowa im. Polskich Oimpijczyków w Dębnicy
 0/5
Grupa wiekowa: Klasy (VII-VIII)
Staw hodowlany “Dębnica Dolna” to miejsce gdzie widać pracę ludzi regionu związaną z hodowlą ryb, a także jest miejscem ciekawym dla fotografów, przyrodników i pasjonatów przyrody, gdzie można być blisko natury. Mieszkam w pobliżu tego miejsca i wielokrotnie widziałam odłowy ryb na stawie czy obserwatorów ptaków oraz grupy rowerowych tury-stów ponieważ przebiega tu szlak rowerowy. Zimą wydaję się tak cicho i spokojnie, kiedy staw jest pokryty puszystą warstwą błyszczącego śniegu, ale w stawie i przy stawie tętni życie, które przyspieszy na wiosnę.


 Staw jest płytki, ale duży a jego powierzchnia wynosi około 60 ha. Położony jest przy drodze we wsi Dębnica, w gminie Przygodzice a przede wszystkim na terenie Parku Krajobrazowego “Dolina Baryczy”. Staw hodowlany kojarzy się przede wszystkim z rybami, a szczególnie z karpiem. I tak jest. Chciałam skupić waszą uwagę na królu wigilijnego stołu. Dorasta do ponad metra długości, osiągając przy tym kilka kilogramów – czasem nawet do 30 kg. Wyróżnia się karpia łuskowego, lustrzenia czy linowego, jest nawet ozdobny karp koi. Karp jest aktywny o zmierzchu i w nocy, kiedy wypływa na płytsze wody aby żerować. Latem lubi podpływać pod taflę wody, by się wygrzewać. Zimę spędza stagnując w głębinach stawu.  Ciekawostką jest to, że łuskę karpia można wysuszyć i włożyć  do portfela na szczęście i mnożenie się pieniędzy. Można spróbować, może się uda. Staw ten jest wizytówką wsi Dębnica. Obok stawu nie można przejść obojętnie. Jest moim ulubionym miejscem w Dębnicy o każdej porze roku.

 Metryczka

1.Tytuł pracy: Staw w Dębnicy pod białym puchem.

2. Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy

3. Imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna ucznia: Jolanta Pawłowska

Imię i nazwisko autora pracy :

Miejsce wykonania zdjęcia i co przedstawia

Olga Wałęsa

Fotografia przedstawia staw "Dębnica Dolna' przy ul. Ostrowskiej w Dębnicy,  w gminie Przygodzice.

4. Źródła materiałów wykorzystanych przy pracy: własne zdjęcie, własna wiedza, Gil R., Walińska A., Atlas zwierząt Doliny Baryczy, wydawca Stowarzyszenie „ Partnerstwo dla Doliny Baryczy.

http://edukacja.barycz.pl/zasoby_files/2771.pdf

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LICENCJA
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB
  5. Staw
Gospodarka rybacka
WIE Wyjątkowe Inicjatywy Edukacyjne
  2. WIE 2021 - Omnibus z Doliny Baryczy

Zasób biorący udział w inicjatywie:
WIE 2021 - Omnibus z Doliny Baryczy
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij