STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

WIE2021_Omnibus z Doliny Baryczy_Staw w Dębnicy w śnieżnej odsłonie_Julia Precz_kl. VII a_S.P. im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy_gmina Przygodzice

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Julia Precz , Szkoła Podstawowa im. Polskich Oimpijczyków w Dębnicy
 0/5
Grupa wiekowa: Klasy (VII-VIII)
Przedstawiam wam w śnieżnej odsłonie największy staw o nazwie „Dębnica Dolna” z kompleksu Stawy Przygodzickie. Zdjęcie wykonałam 12.02.2021 o godzinie 7:45 przy drodze Przygodzice – Dębnica, gdzie położony jest staw rybny.


Trochę historii o moim stawie. Od XVI w. staw wchodził w skład dóbr przygodzickich, następnie hrabstwa i ordynacji radziwiłłowskiej. Obecnie staw jest własnością Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, dzierżawioną przez Gospodarstwo Rybackie „Przygodzice". Staw pokryty jest pierzynką białego śniegu. W okresie zimy nie ma w nim wody. Miałam okazje porozmawiać na ten temat z tatą mojej  koleżanki, który pracuje w gospodarstwie rybackim. Wyjaśnił mi, że  woda ze stawu zostaje spuszczona, aby można było odłowić ryby – głównie karpie, ale też płocie i karasie, a także aby go osuszyć i dać mu odpocząć. Na wiosnę staw zostaje ponownie napełniony wodą i zarybiony. Na moim zdjęciu uchwyciłam także trzcinę pospolitą, która  dookoła stawu tworzy malownicze szuwary. Jest ona doskonałym ogrodzeniem dla ptaków wodnych, gdzie mogą odpoczywać, żerować i zakładać gniazda zdala od ruchliwej ulicy. Wiele razy widziałam na stawie pływające łabędzie, kaczki krzyżówki, łyski i przelatujące nad stawem stada czapli białych czy siwych. Trzcina nie tylko przydaje się ptakom ale i człowiekowi. Z jej  kwiatostanów można zrobić suchy bukiet, a z wyschniętych łodyg matę budowlaną. Cieszę się, że w miejscowości, w której mieszkam mam taki skarb przyrodniczy.

Metryczka

1.Tytuł pracy: Staw w Dębnicy w śnieżnej odsłonie.

2. Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy

3. Imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna ucznia: Jolanta Pawłowska

Imię i nazwisko autora pracy :

Miejsce wykonania zdjęcia i co przedstawia

Julia Precz

Fotografia przedstawia staw „Dębnica Dolna’ przy ul. Ostrowskiej w Dębnicy,  w gminie Przygodzice.

4. Źródła materiałów wykorzystanych przy pracy: własne zdjęcie, własna wiedza, rozmowa z pracownikiem gospodarstwa rybackiego, Pawłowska J., Pawłowski J., Atlas roślin Dolin Baryczy, wydawca Stowarzyszenie „ Partnerstwo dla Doliny Baryczy”

http://www.przygodzice.pl/asp/de_start.asp?typ=14&menu=62&strona=1&sub=9&subsub=47

http://www.przygodzice.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=16&menu=113&strona=1


SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LICENCJA
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
PODKATEGORIE
Przyroda
  1. Rośliny
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB
  5. Staw
Gospodarka rybacka
WIE Wyjątkowe Inicjatywy Edukacyjne
  2. WIE 2021 - Omnibus z Doliny Baryczy

Zasób biorący udział w inicjatywie:
WIE 2021 - Omnibus z Doliny Baryczy
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij