BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

ZDROWIE Z NATURY podsumowanie Regionalnego Konkursu o Dolinie Baryczy

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"
 0/5
Data: 2021-12-16
Miejscowość: Milicz
Jak można szukać wsparcia dla naszego zdrowia w NATURZE ? Czy w Dolinie Baryczy są rośliny o właściwościach leczniczych i jak je można zastosować? Na te pytania szukali odpowiedzi autorzy prac konkursowych w Regionalnym Konkursie o Dolinie Baryczy „ ZDROWIE Z NATURY”

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”, którego członkami są głównie nauczyciele oraz osoby zajmujące się edukacją.

W 2021 roku odbyła się już XXIV edycja konkursu, w tym roku motywem przewodnim było  zwrócenie uwagi na rośliny o właściwościach leczniczych rosnących na terenie Doliny Baryczy

Konkurs odbywa się w ramach Wyjątkowych Inicjatyw Edukacyjnych (WIE) będących elementem Programu Edukacja dla Doliny Baryczy realizowanego przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy. Jest to nowatorska, innowacyjna formuła, w której jako narzędzie do tworzenia, zamieszczania prac konkursowych  oraz  oceniania przez komisję konkursową wykorzystany jest serwis  edukacja.barycz.pl.

Konkurs polegał na wykonaniu przez uczniów pracy konkursowej w postaci poradnika w dowolnej formie np. rysunkowej, fotoreportażu, zielnika, prezentacji wraz z opisami, poradami czy też przepisami kulinarnymi. Liczyła się pomysłowość i zainteresowanie wartościami leczniczymi popularnie występujących w naturze ziół.    

 

Konkurs ogłoszono w czerwcu, tak aby młodzież miała czas i możliwość wykonania obserwacji w naturze, wykonania własnych zdjęć, zebrania roślin do zielników w okresie wakacyjnym, podczas wędrówek po Dolinie Baryczy.

W październiku zamieszczano prace konkursowe na portalu www.edukacja.barycz.pl

W sumie na portalu zamieszczono 31 prac konkursowych wykonanych przez 45 uczniów ze szkół z gminy Milicz: SP nr 1 w Miliczu , SP nr 2 w Miliczu, SP w Nowym Zamku, SP we Wróblińcu,  oraz Technikum Leśne w Miliczu, z gminy  Żmigród  SP w Powidzku, z gminy Cieszków SP w Pakosławsku, z gminy Twardogóra: SP nr 2 w Twardogórze oraz z województwa wielkopolskiego :szkoły z  gminy Przygodzice to SP im. Polskich Olimpijczyków, Dębnicy i SP w Czarnymlesie  oraz SP w Odolanowie.

Komisja konkursowa, powołana przez organizatora, która składała się z ekspertów w zakresie tematyki konkursu. przedstawicieli partnerów, osób  zajmujących się edukacją ekologiczną, opracowywaniem materiałów promocyjnych , do dnia 25 listopada oceniała prace konkursowe  zdalnie  z wykorzystaniem aplikacji na portalu edukacja.barycz.pl.

W kategorii wiekowej kl IV-VI uczniów szkół podstawowych pierwsze miejsce uzyskała Katarzyna Kowalska  ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Muzycznej I Stopnia w Miliczu za pracę  Znachorzy z Doliny Baryczy”, drugie miejsca: Magdalena Pietrzykowska  ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze za pracę  Zdrowie z łąki”, oraz Emilia Kupczyk ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy , tytuł pracy: „Barycz - dolina ziołem i kwiatem pachnąca”. Trzecie miejsca zostały przyznane dla: Leny Fikus i Gabrieli Fleischer ze Szkoły Podstawowej  w Czarnymlesie, tytuł pracy: „Dolina Baryczy- przyrodniczy raj”, Oliwii Kołeczko ze Szkoły Podstawowej we Wróblińcu za pracę „Skarby natury z Doliny Baryczyoraz Mateusza Kołodziejczyka ze Szkoły Podstawowej w Nowym Zamku, tytuł pracy: „Dolina Baryczy – dolina pachnąca ziołam”, Jana Markiewicza ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Powidzku, tytuł pracy: „Trzech zielonych bohaterów Doliny Baryczy”, Hanny Grobelnej, Mai Muchy ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy za pracę  Dolina Baryczy zaprasza!  -  Po zdrowie!” oraz Katarzyna Łysek, Lena Karpińska- ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pakosławsku za pracę: Bogactwo Ziół Leczniczych w Dolinie Baryczy”

Prace w tej kategorii oceniała komisja w składzie Magdalena Fortuniak - Bank Spółdzielczy w Miliczu

Małgorzata Dziarko- Powiatowe Centrum Edukacyjne i Psychologiczno-Pedagogiczne w Miliczu

Anna Pytel- Stowarzyszenie Ekologiczne "Etna", Róża Kurzyńska - Bednarek - Nadleśnictwo Milicz

Zofia Pietryka – Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”

W  II grupie wiekowej - uczniowie szkół podstawowych kl. VII-VIII oraz szkoły średnie pierwsze miejsce zajęły: Weronika Lis ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoła Muzyczna I Stopnia w Miliczu tytuł pracy: „Zielnik cwanego lisaoraz Oliwia Dudycz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze za pracę „Lecznicze rośliny z Doliny Baryczy”. Przyznano cztery drugie miejsca w tym z Technikum Leśnego w Miliczu dla Zuzanny Zwierzak, Jakuba Papaj za pracę  Zielniątkooraz Karoliny Tarki za  Rośliny lecznicze, Leny Woźnica ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Powidzku za pracę  Naturalne leki z „Baryczanej Aptekioraz Weroniki Fidelak, Julii Precz ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy.

Trzecie miejsca zajęli: Marta Zdobylak ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoła Muzyczna I Stopnia w Miliczu  tytuł pracy Zielnik”, Marta Łysek, Laura Pszeniczna ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pakosławsku za pracę  Zioła lecznicze Doliny Baryczy”, Tomasz Czerniak ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Powidzku ,tytuł pracy: „Dolina Baryczy-źródło roślin leczniczych”, oraz Anna Reszelska, Natalia Reszelska ze  Szkoły Podstawowej nr1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu  za pracę  Właściwości zdrowotne roślin z Doliny Baryczy”

Prace  tej grupy wiekowej ocenia komisja konkursowa w składzie: Hanna Jankowska- Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”, Anna Urbańczyk – Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy, Cezary Tajer – Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Marcin Broda – Nadleśnictwo Żmigród, Zofia Pietryka- Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”

Komisja oceniała prace zgodnie z kryteriami: samodzielność wykonania pracy (własne rysunki, zdjęcia, teksty, zielniki itp.), logika  (przejrzystość, jasność i zrozumiałość  dla uczestników), ocena treści merytorycznych (poprawność merytoryczna, powiązana z tematyką dotyczącą roślin leczniczych i regionem Doliny Baryczy), jakość w tym szata graficzna, poprawność językowa, estetyka, podanie źródeł informacji, ciekawa forma pracy (pomysłowość, kreatywność, wyjątkowość itp.)

Opinie i sugestie sformułowane przez komisję konkursową zostały przekazane nauczycielom opiekunom uczniów do przeanalizowania wpisów wraz z autorami prac.

Wśród nagród są

I miejsca - mikroskopy wraz z zestawem preparatów i przybornikiem do robienia preparatów

II i III miejsca (kl VII-VIII i średnie) - powerbanki + plecaki

II i III miejsca (kl IV-VI) - słuchawki lub notesy elektroniczne + plecaki

dla wszystkich finalistów konkursu,  Oleowita - firma która ma znak Dolina Baryczy Poleca przekazała olej z ostropestu  a Partnerstwo dla Doliny Baryczy podkładki pod myszkę z logo Programu Edukacja dla Doliny Baryczy

Sponsorami nagród są:

mikroskopy ufundowało Nadleśnictwo Żmigród

plecaki zostały zakupione z dotacji Gminy  Milicz

powerbanki, słuchawki, notesy elektroniczne zakupiono z darowizny przekazanej przez  Bank Spółdzielczy w Miliczu oraz Starostwo Powiatowe w Miliczu

Dla wszystkich nauczycieli - opiekunów przygotowano przewodniki po Dolinie Baryczy "Odkryj Dolinę Baryczy", ostatnio wydane przez Partnerstwo.

 Z różnych materiałów przekazanych przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych i Nadleśnictwo Milicz  zostały zrobione  pakiety dla każdej  szkoły biorącej udział w konkursie.

Uroczyste  podsumowanie konkursu było zaplanowane w dniu 14 grudnia w Ośrodku Edukacji Ekologicznej  w Miliczu ale po konsultacji z nauczycielami uznaliśmy, iż w obecnej sytuacji covidowej nie zorganizujemy spotkania. Aktualne obostrzenia i coraz więcej przypadków zachorowań spowodowały, iż dużym ryzykiem mógłby być kontakt uczniów z różnych szkół.

Zostały przygotowane pakiety z nagrodami dla laureatów i finalistów oraz  dyplomy dla uczniów, podziękowania dla nauczycieli, członków komisji, sponsorów i darczyńców. Na dyplomach jest informacja o wszystkich partnerach wspierających konkurs.

Dyplomy dla uczniów, podziękowania dla nauczycieli oraz nagrody zostały wysłane pocztą do szkół lub zostały  odebrane w biurze Stowarzyszenia .

W uzgodnieniu z opiekunami uczniów nagrody zostaną wręczone laureatom podczas szkolnych uroczystości.

Informacje o konkursie oraz prace konkursowe zamieszczone są na portalu edukacyjnym http://edukacja.barycz.pl/zasoby/?p=100&id_z=3220

Zachęcam do zapoznania się z pracami konkursowymi.

Zofia Pietryka prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej Dolina Baryczy.

PLIKI ZASOBU
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij