BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Katalog cmentarzy ewangelickich Doliny Baryczy

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Cezary Tajer , Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Centrum Bioróżnorodności Dolina Baryczy
 0/5
Katalog stanowi opracowanie o charakterze monograficznym dotyczącym XIX-wiecznych ewangelickich założeń cmentarnych na terenie Doliny Baryczy.


Reformacja – zapoczątkowana w 1517 roku przez Marcina Lutra – dość szybko stała się ruchem religijno-społecznym ogarniającym coraz większe obszary Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Już w 1555 r. na Sejmie Rzeszy odbywającym się w Augsburgu zalegalizowano protestantyzm i przyjęto zasadę Cuius regio, eius religio (tłum. Czyja władza, tego wyznanie) dającą wolną rękę władcom księstw i państw stanowych na wprowadzanie wyznania pasującego danemu możnowładcy. Dzięki tej prerogatywie, w latach 1555-1560 baron Wilhelm von Kurzbach wprowadził na terenie wolnego państwa stanowego Milicz-Żmigród (niem. Freistandesherrschaft Militsch-Trachenberg) wyznanie ewangelicko-augsburskie (zwane też wyznaniem luterańskim).

W wyniku zawieruchy dziejowej po protestantach w Dolinie Baryczy pozostały tylko kościoły i cmentarze. Te ostatnie, decyzją administracyjną, zostały w 1962 roku oficjalnie zamknięte, z czasem stając się coraz bardziej zanikającym świadectwem historycznym.

Niniejszy katalog stanowi całościowy wykaz istniejących, choćby w szczątkowej postaci, ewangelickich cmentarzy znajdujących się na terenie gmin – Cieszków, Krośnice, Milicz i Żmigród. Opracowanie zawiera opis każdego obiektu, jego lokalizację (ogólne usytuowanie oraz konkretną działkę lub wydzielenie leśne), czas powstania, powierzchnię, stan zachowania architektury cmentarnej oraz informacje o szacie roślinnej.

Na terenie objętym inwentaryzacją stwierdzono w sumie 84 cmentarze ewangelickie (w tym 10 rodowych). Ich rozmieszczenie cechuje wyraźna asymetria. Najwięcej z nich leży w gminie Milicz, bo aż 42. Najmniej, jedynie 7 w gminie Żmigród. Z kolei w gminie Cieszków znajduje się 14 cmentarzy, zaś w gminie Krośnice jest ich 21.

Cechą charakterystyczną ewangelickich nekropolii z XIX wieku było to, że zakładano je raczej z dala od miejscowości. Najczęściej – zgodnie z panującym wówczas duchem romantyzmu – lokowane były na wzniosłościach terenu pośród pól, a nawet w lasach. Po dziś dzień stanowią one enklawy, gdzie zachował się piękny starodrzew (najczęściej dęby szypułkowe, lipy, żywotniki zachodnie i daglezje zielone) oraz liczne stanowiska takich roślin jak konwalia majowa, barwinek i bluszcz pospolity.

PLIKI ZASOBU
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LICENCJA
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
Użycie Niekomercyjne (ang.Noncommercial (NC))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych tylko w celach niekomercyjnych.
Bez Utworów Zależnych (ang. No Derivative Works (ND))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie tylko dokładnych (dosłownych) kopii dzieła, niedozwolone jest jego zmienianie i tworzenie na jego bazie pochodnych.
Na Tych Samych Warunkach (ang.ShareAlike (SA))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie pochodnych dzieł, pod warunkiem że będą one opublikowane na takiej samej licencji.
Inna licencja
uzgodniona na indywidualnych warunkach z administratorem serwisu. Należy się skontaktować z administratorem e-mail: edukacja@nasza.barycz.pl
PODKATEGORIE
Przyroda
  1. Rośliny
Krajobrazy DB
  2. Las
  6. Wiejskie
Zabytki
Ludzie
Atrakcje DB

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij