BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Przewodnik rowerowy po Dolinie Baryczy, część 2.

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Cezary Tajer , Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Centrum Bioróżnorodności Dolina Baryczy
 0/5
Przewodnik turystyczny dla rowerzystów. Opisuje szczegółowo dwa szlaki rowerowe - Wokół Żmigrodu oraz Wielką Pętlę Wzgórz Krośnickich.


Publikacja, którą oddajemy do rąk Czytelnika jest kontynuacją przewodnika rowerowego „Szlakiem Żmigrodzko-Milickiej Kolejki Powiatowej” (DZPK, 2022). Zawiera ona wybór szlaków rowerowych po Dolinie Baryczy. Ich selekcja nie była prostym zadaniem, gdyż w ostatnich latach wytyczono w całym regionie wiele nowych tras i dróg rowerowych. Przy wyborze kierowano się takimi kryteriami jak: atrakcyjność trasy, stopień trudności, jakość i czytelność oznakowania w terenie, a także możliwość dobrego dojazdu - czy to koleją, czy to własnym środkiem transportu umożliwiającym przewóz rowerów. Autorzy dołożyli starań, aby zweryfikować wiele informacji oraz w terenie sprawdzić aktualność przebiegu tras rowerowych. Turysta w niniejszym opracowaniu znajdzie szczegółowy opis dwóch szlaków – Wokół Żmigrodu (Szlak grodzisk, kapliczek i krzyży pokutnych) i Wielkiej Pętli Wzgórz Krośnickich. W treści nie sposób było uniknąć pewnych powtórzeń z pierwszej części przewodnika, szczególnie tam, gdzie opisywane szlaki łączą się z drogą rowerową biegnącą po dawnej trasie kolejki wąskotorowej. Ma to jednak swoje uzasadnienie, ponieważ korzystając z niniejszego przewodnika nie trzeba sięgać do wcześniejszej pozycji. Szlak Wokół Żmigrodu (oznakowany w terenie barwą czarną) o długości 53,9 km jest zlokalizowany w zachodniej części Doliny Baryczy, w gminie Żmigród. Ukazuje on głównie walory kulturowe i krajobrazowe regionu. Na jego trasie miłośnicy spędzania czasu na rowerze odnajdą m.in. krzyże pokutne, stare kapliczki przydrożne oraz poznają dolinny pejzaż rzek – Baryczy i Orli. Z kolei szlak Wielkiej Pętli Wzgórz Krośnickich (oznakowany w terenie barwą niebieską) liczy 63 km i wiedzie po wschodniej stronie Doliny Baryczy, poprzez gminy Krośnice, Zawonia i Twardogóra. Ma charakter „mieszany”. Korzystając z tej trasy turysta może poznać zarówno ciekawe miejscowości, jak też w pełni doświadczyć uroków lokalnej przyrody. Piękne lasy porastające wzgórza morenowe, a także wielkie kompleksy stawowe, to tylko niektóre atrakcje czekające na cyklistów.
PLIKI ZASOBU
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LICENCJA
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
Użycie Niekomercyjne (ang.Noncommercial (NC))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych tylko w celach niekomercyjnych.
Bez Utworów Zależnych (ang. No Derivative Works (ND))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie tylko dokładnych (dosłownych) kopii dzieła, niedozwolone jest jego zmienianie i tworzenie na jego bazie pochodnych.
Na Tych Samych Warunkach (ang.ShareAlike (SA))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie pochodnych dzieł, pod warunkiem że będą one opublikowane na takiej samej licencji.
Inna licencja
uzgodniona na indywidualnych warunkach z administratorem serwisu. Należy się skontaktować z administratorem e-mail: edukacja@nasza.barycz.pl
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  1. Rośliny
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB
  2. Las
  3. Łąka
  4. Miejskie
  5. Staw
  6. Wiejskie
Zabytki
Ludzie
Atrakcje DB
Gospodarka łowiecka
Gospodarka leśna
Gospodarka rybacka

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij