BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Dziwonia

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Zdjęcie przedstawia dziwonię.


Dziwonia (Carpodacus erythrinus)


Opis - długość ciała 13,5-15 cm.  Wyraźny dymorfizm płciowy. Samce  są intensywnie ubarwione - mają czerwoną głowę, policzki, szyję, pierś oraz kuper.  Brązowy pasek oczny (maska) Na skrzydłach dwa płowe paski. Spód białawy. Pełną intensywność ubarwienia zyskują dopiero po dwóch - trzech latach. Samice  ubarwione skromnie, szarooliwkowe z wierzchu, ciemno plamkowane od spodu. Dziób u dziwonii jest ciemny, gruby, krótki oraz zaokrąglony.

Występowanie - zamieszkuje tereny wokół jezior i stawów hodowlanych, w dolinach rzecznych.

Tryb życia - dziwonia żywi się głównie pokarmem roślinnym (nasionami, jagodami i pędami) oraz larwami owadów. Samiec na wiosnę śpiewa krótką, fletową piosenkę, przypominającą śpiew wilgi.

Rozmnażanie - samica buduje gniazdo ze źdźbeł, wyściela je sierścią. Na miejsce gniazdowania wybiera głównie  krzewy. Lęg rozpoczyna w czerwcu, składa od 3 do 6  niebieskich jaj, nielicznie ciemno plamkowanych i wysiaduje je przez 11-12 dni. W tym czasie karmiona jest przez samca. Po dwóch tygodniach od wyklucia młode opuszczają gniazdo. Przez kolejne dwa tygodnie osobniki młodociane są dokarmiane przez oboje rodziców.

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LICENCJA
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij