BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Wyniki i relacja z Regionalnego Konkursu Wiedzy o Dolinie Baryczy

Aktualności, Autor: Zofia Pietryka , Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"
 0/5
W dniu 23 października 2014 r o godz. 10.00 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Miliczu zebrali się wszyscy finaliści konkursu oraz ich nauczyciele. W tym roku do konkursu przystąpiła rekordowa liczba uczestników, 28 reprezentacji szkolnych z regionu Doliny Baryczy w tym 14 ze szkół podstawowych i 14 z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs odbył się w ramach DNI KARPIA jako wydarzenie edukacyjne PROGRAMU EDUKACJA DLA DOLINY BARYCZY oraz został wpisany w Program Działań Edukacyjno-I

W dniu 23 października 2014 r o godz. 10.00 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Miliczu zebrali się wszyscy finaliści konkursu oraz ich nauczyciele. W tym roku do konkursu przystąpiła rekordowa liczba uczestników,  28 reprezentacji  szkolnych z regionu Doliny Baryczy w tym 14 ze szkół podstawowych i 14 z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Konkurs odbył się w ramach DNI KARPIA jako wydarzenie edukacyjne PROGRAMU EDUKACJA DLA DOLINY BARYCZY oraz został wpisany w Program  Działań Edukacyjno- Informacyjnych "Czysty Milicz - wspólna sprawa" . Organizatorem konkursu od dziesięciu lat jest Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”

Przebieg konkursu:

Część wielkopolska regionu reprezentowały szkoły:  Zespół Szkół im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy, Zespół Szkół w Pawłowie, Zespół Szkół im gen. Kazimierza Glabisza w Odolanowie , Zespół Szkół w Granowcu, Zespół Szkól w Cieszynie, Gimnazjum e Świecy, Gimnazjum w Raczycach, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Odolanowie, Zespół Szkół w Sośniach.

 Część dolnośląską regionu : Zespół Szkół i Przedszkola w Krośnicach, Zespół Szkół w Bukowicach, Zespół Szkół im. E. Bojanowskiego w Kuźnicy Czeszyckiej, Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Miliczu, Szkoła Podstawowa w Nowym Zamku, Szkoła Podstawowa w Dunkowej, Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Sułowie,  Szkoła Podstawowa we Wziąchowie Wlk, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pakosławsku, Szkoła Podstawowa w Radziądzu, Gimnazjum im Mikołaja Kopernika w Miliczu, Gimnazjum we Wróblińcu, Gimnazjum w Sułowie,  Technikum Leśne w Miliczu, Społeczne Gimnazjum Ad Astra,  I Liceum Ogólnokształcące w Miliczu, Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Twardogórze.

Po przedstawieniu wszystkich zespołów szkolnych przez Zofię Pietrykę prezesa Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy” głos zajęła pani Henryka Skrzynecka wiceburmistrz gminy Milicz. Pogratulowała finalistom i podkreśliła to, że konkurs odbywa się już po raz XVIII a więc wszedł w wiek dorosły co świadczy  o tym, iż konkurs jest potrzebny i zachęca młodzież do poznawania  swojego miejsca zamieszkania.

Zofia Pietryka podkreśliła, iż konkurs nie mógłby się odbywać bez wsparcia wielu partnerów lokalnych, którzy pomagają organizacyjne tj Ośrodek Kultury w Miliczu, który od samego początku udostępnia sale i sprzęt oraz wielu  partnerów, którzy  współfinansują nagrody dla laureatów i finalistów konkursu tj. gmina Milicz, Bank Spółdzielczy w Miliczu, Nadleśnictwa w Miliczu, Żmigrodzie i Antoninie, Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych  oraz Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy.

Corocznie przy przygotowywaniu formuły  konkursu uczestniczą  nauczyciele,  którzy są członkami Stowarzyszenia na rzecz Edukacji ekologicznej a w tym roku dodatkowo grupa nauczycieli z woj. wielkopolskiego.

Uczestnicy konkursu zostali podzieleni na dwie grupy: do sali kameralnej udali się uczniowie szkół podstawowych a w sali widowiskowej pozostały drużyny z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Finaliści odpowiadali na wylosowane pytania związane z regionem oraz rozwiązywali w zespołach dwu- osobowych  przygotowane zadania  przyrodnicze dotyczące rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt  oraz znajomości ich środowiska ich życia oraz  ochrony przyrody a także zadania  historyczne  gdzie musieli wykazać się wiedzą o postaciach historycznych i zabytkach w Dolinie Baryczy  oraz  użytkowaniu  ich  w czasach współczesnych.

Metodyka  przygotowanych zadań była dostosowana do poziomu nauczania. Młodsi uczestnicy konkursu zadania mieli w formie graficznej na kartkach, które wypełniali i oddawali sukcesywnie komisji do sprawdzenia, starsi mieli przygotowane karty pracy , które wypełniali w oparciu o zadania wyświetlane na prezentacji multimedialnej. W tej grupie wiekowej  komisja też uwzględniała wyniki z części praktycznej tj pracy konkursowej dotyczącej opracowania wycieczki po regionie z wykorzystaniem aktywnych form turystyki.

Uczniów szkół podstawowych oceniała komisja w składzie:

Zofia Pietryka  Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej, Anna Zelenay – Nadleśnictwo Żmigród, Renata Fertun – ZS Odolanów, Beata Walkowiak- SP nr 2 w Miliczu oraz uczeń SP w Dunkowej Jakub Jędrzejczyk - ubiegłoroczny laureat konkursu

Poziom wiedzy uczestników był bardzo wyrównany i komisja postanowiła bez dogrywki przyznać trzy miejsca drugie i trzy miejsca trzecie.

I miejsce

Jagoda Jarczewska i  Karolina Kowalska - Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Muzyczna I st.  w Miliczu

II miejsca

Zuzanna Iwanicka i  Dominika Niewrzędowska - Szkoła Podstawowa w Nowym Zamku

Mikołaj Maciejewski i  Monika Hofman-  Zespół Szkół w Granowcu

Amelia Słomińska i Szymon Brodala  –Szkoła Podstawowa w Radziądzu

III miejsca

Adriana Sobala i Julia Wierzba - Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego

Zuzanna Rosińska i  Hubert Grzelak -Zespół Szkół im. gen. Kazimierza Glabisza w Odolanowie

Maciej Kubik, Patrycja Marciniak - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pakosławsku

Komisja konkursowa oceniająca gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych pracowała w składzie:  Hanna Jankowska Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej, Dariusz Kaliszczak ZS Krośnice, Cezary Tajer DZPK, Stanisław Gdula  Nadleśnictwo Antonin, Bożena Hołubka Gimnazjum w Twardogórze, Jolanta Pawłowska ZS w Dębnicy oraz uczennice I LO w Miliczu Paulina Szatkowska i Magdalena Łaskawa, ubiegłoroczne laureatki konkursu.

I miejsce

Aleksandra Bury i Aleksandra Lorek  - Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Twardogórze

II  miejsce

Hanna Jarczewska i  Anna Tarka Społeczne Gimnazjum AD Astra w Miliczu

III miejsce:

Karolina Pełczyńska i Katarzyna Poprawska  Zespół Szkół i Przedszkola im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnicach

Wyróżniono  też prace konkursowe przygotowane przez uczniów w formie prezentacji multimedialnych i albumów dokumentujących przeprowadzoną przez młodzież wycieczkę po regionie.

„Czy warto zwiedzać  Dolinę Baryczy?” album przygotowany przez Aleksandrę Lorek i Aleksandrę Bury z gimnazjum  w Twardogórze, „Fotoopowieść o jesiennym pięknie mojej Doliny” prezentacja wykonana przez Hannę Jarczewską i Annę Tarkę  z gimnazjum Ad Astra w Miliczu oraz „Rowerowa wycieczka krajoznawcza po wielkopolskiej części Doliny Baryczy” przygotowana przez Aleksandrę Brodziak i Sandrę Gąbka z ZS w Dębnicy i „Śladami legend czyli co kryje w sobie Milicz” prezentacja Aleksdandry Hybś i Joanny Kokot, uczennic z I LO w Miliczu.

Komisja, która przed finałem oceniała prace konkursowe pracowała w składzie: Zofia Pietryka jako przedstawiciel organizatora, Iwona Grobelna Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krośnicach oraz Agnieszka Prucnal SGTWT i DB.

 Wyróżnione prace były prezentowane przez autorów  dla wszystkich uczestników  po części  finałowej konkursu . Jako podsumowanie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów, nagród dla licznych laureatów i wyróżnionych  oraz zostały wręczone  pakiety edukacyjne dla wszystkich szkół biorących udział w finale konkursu.

Dodatkową nagroda dla laureatów i finalistów konkursu będzie 14 listopada, wyjazd studyjny do „Wrzosowej Krainy” z możliwością udziału w warsztatach ze zdobienia pierników „ Piernikowy Świat ..” i tkackich „Szare Przystanie”, odwiedzenia „ Dębu Chrobrego” najstarszego dębu w Polsce oraz poradzieckich bunkrów obecnie jednego z największych skupisk nietoperzy na Dolnym Śląsku. Całodniową wycieczkę dofinansuje Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy w ramach programu Edukacja dla Doliny Baryczy.

 

                                                                                                          Zofia Pietryka

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij