STREFA DZIECI

Opinia rodzica jest ważna

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Łabędź niemy

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwoju
 0/5
Powszechnie znany, duży, biały ptak wodny z czerwonym dziobem i czarną naroślą nad nim.


Jest najcięższym dzikim ptakiem występującym w Polsce o długości ciała około pół metra. Samiec osiąga ciężar do 11 kg. Dorosłe są białe, a młode przez pierwszy rok życia są brązowe, stopniowo bielejąc. Para łabędzi łączy się ze sobą na całe życie. Samiec bywa agresywny broniąc gniazda przed intruzami lub demonstrując swą siłę w imponującej postawie z uniesionymi niczym żagle skrzydłami. Gniazdo łabędzi niemych jest wielkim kopcem z roślinności wodnej na płytkiej wodzie w szuwarach.

Łabędź niemy obecnie pospolity w całym kraju - występuje nad wodami wszelkiego rodzaju, nie wyłączając miejsc w obrębie osad ludzkich. Dawniej znacznie rzadszy, czego powodem były intensywne polowania. Obecnie populacja baryczańska liczy około 100 par lęgowych. Dolina Baryczy pełni również ważną funkcję jako pierzowisko łabędzi. Po sezonie lęgowym gromadzi się tutaj około 2000 ptaków. W dolinie łabędzia niemego spotkać można nad wszystkimi wodami - od Baryczy i największych kompleksów stawowych po niewielkie stawki parkowe. W okresie lęgowym najliczniejsze populacje zasiedlają kompleksy Stawno, Potasznia i Krośnice. Największe koncentracje tego gatunku w okresie pozalęgowym notowane były na stawie Starym (kompleks Radziądz) oraz na Grabownicy i Słonecznym Górnym (kompleks Stawno).

Gatunek chroniony, wymieniony w Dyrektywie ptasiej. 

Szczegółowe informacje o lęgu, wędrówkach, pokarmie, ochronie łabędzia niemego zamieszczone są na stronach:

www.ptaki.info

www.barycz.pl

Autor zdjęcia: David & Micha Sheldon, fotolia.com

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij