BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Gęś zbożowa

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwoju
 0/5
Poranne rozloty wielotysięcznych stad gęsi zbożowych nad rozległymi stawami Doliny Baryczy należą do jednych z najwspanialszych przyrodniczych widowisk


Gęś zbożowa jest wielkości gęgawy, ale ciemniej ubarwiona. Upierzenie z wierzchu ciała brunatne, najciemniejsze na głowie, szyi i grzbiecie. Pierś i brzuch jasno brązowe. Ogon brunatno-czarny, biało obrzeżony. Dziób z czarną nasadą i końcówką, ze zmienną ilością pomarańczowo-czerwonej barwy w środkowej części. Nogi czerwonawe.

Gęś zbożowa jest najliczniejszą spośród dzikich gęsi, spotykanych podczas przelotów i zimowania w Dolinie Baryczy i na Dolnym Śląsku. Jest bardzo towarzyska i tworzy czasem wielotysięczne stada. W dolinie obserwować ją można na dużych stawach kompleksów Stawno, Radziądz, Jamnik, Potasznia i innych.

Jest ptakiem łownym; wymienionym w Dyrektywie ptasiej.

 Z innymi informacjami o miejscach i czasie występowania, siedlisku, gnieździe, lęgu, preferowanym pokarmie i wędrówkach gęsi zbożowej można zapoznać się na stronach:

www.ptaki.info

www.barycz.pl

Autor zdjęcia: Krzysztof Ostrowski

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij