BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Rybitwa rzeczna

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwoju
 0/5
Najliczniejsza rybitwa, gniazdująca kolonijnie - często w towarzystwie śmieszek.


Rybitwa rzeczna jest ptakiem mniejszym od śmieszki, o smukłej sylwetce z długimi wąskimi skrzydłami i rozwidlonym ogonem. Ubarwiona biało, wierzch skrzydeł i grzbiet popielaty. Głowę ozdabia czarna czapeczka. Dziób krwistoczerwony z czarnym końcem. Doskonale lata i poluje rzucając się do wody z powietrza. Odżywia się wyłącznie rybami. Gnieździ się kolonijnie, najchętniej na piaszczystych łachach lub wyspach pozbawionych wysokiej roślinności.

Ze względu na niekorzystne zmiany siedliskowe (zarastanie wysp) populacja lęgowa rybitwy rzecznej w Dolinie Baryczy znacznie się zmniejszyła. Obecnie liczy ona około 400 par. Jedynym stałym miejscem, gdzie rybitwy tworzą kolonie lęgowe, są wyspy na Stawie Rudym koło Rudy Żmigrodzkiej. Ptaki przelotne można spotkać praktycznie na wszystkich stawach (również niewielkich zbiornikach).

Rybitwa rzeczna należy do gatunków chronionych, wymienionych w Dyrektywie Ptasiej. Jest zagrożona z powodu utraty naturalnych siedlisk, likwidację wysepek na dużych rzekach i stawach hodowlanych.

 Ze szczegółowymi informacjami o miejscach i czasie występowania, siedlisku, gnieździe, lęgu, preferowanym pokarmie i wędrówkach rybitwy rzecznej można zapoznać się na stronach:

www.ptaki.info

www.barycz.pl

Autor zdjęcia: Krzysztof Ostrowski

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij