BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Uczniowie klasy III G z Wysocka Małego na terenowych warsztatach przyrodniczo- historycznych w ramach DNI KARPIA 2014

Aktualności, Autor: Marek Pawlicki , Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Wysocku Małym
 0/5
Data: 2014-10-16
Miejscowość: Milicz
Uczniowie klasy III wzięli udział w warsztatach przyrodniczo - historycznych na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy w Miliczu i jego okolicach, które poprowadził pan Leszek Matacz.

Dnia 16.10.2014 r. grupa 22 uczniów Gimnazjum z Wysocka Małego wraz z nauczycielami opiekunami Dorotą Kittler i Markiem Pawlickim wzięła udział w terenowych warsztatach przyrodniczo – historycznych na terenie PK Dolina Baryczy w Miliczu i jego okolicach.  Warsztaty prowadził pan Leszek Matacz z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Na początku uczniowie zwiedzali park w Miliczu, w którym mieści pałac z 1797 roku, a w nim Technikum Leśne. Zdobywali praktyczną wiedzę na temat historii pałacu, jego stylu oraz drzew rosnących w parku, głównie dębów, ich środowisk życia oraz innych organizmów tam żyjących, przede wszystkim ptaków. Przeszli wałem wzdłuż rzeki Barycz obserwując rzekę i jej nurt oraz znajdujące się nieopodal starorzecze przy kanale Młynówki. Zdobyli szereg ciekawych informacji o rzece, w tym o zjawisku bifurkacji. W parku widzieli również ruiny zamku książąt Oleśnickich z XIII wieku. Uczniowie dodatkowo zebrali liście ciekawszych gatunków drzew, które zasuszone posłużą do wykonania mini atlasu drzew.

Następnie uczestnicy warsztatów udali się autokarem do miejscowości Duchowa, gdzie zwiedzili wiatrak Bronisław sprzed 340 lat oraz dom młynarza z eksponatami przedstawiającymi wyposażenie XIX wiecznych domów.

Kolejnym punktem warsztatów była wizyta koło Stawu Grabownica w Rezerwacie Stawy Milickie, gdzie na specjalnie wybudowanym punkcie widokowym ornitolodzy i nie tylko mogą obserwować ptactwo wodne. Grupa z Wysocka zaobserwowała między innymi: 2 bieliki, czaple siwe i białe, mewy białogłowe, czajki, brodźce. Prowadzący opowiedział również o historii stawów, która sięga XII wieku.

Na końcu miał miejsce pisemny quiz, podczas którego uczniowie odpowiadali w parach na przygotowane wcześniej pytania, a dotyczące odbytych warsztatów. Najlepiej odpowiadali: Jessica Ratajczak, Patrycja Szymczak oraz Kamil Ilski i Kamil Moś.

 

PLIKI ZASOBU
 
( 11 KB .DOCX )
SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij