STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Bóbr europejski

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Bóbr europejski (Castor fiber)


Bóbr europejski (Castor fiber)

 

Opis: Największy z polskich gryzoni. Pokryty brązowym, gęstym futrem. Małe uszy. Charakterystyczny mocno spłaszczony, pokryty łuskami ogon. Duże siekacze, dzięki którym potrafią ścinać duże drzewa. Osiągają długość do 110 cm i masę do 29 kg.

 

Występowanie: Typowe siedlisko stanowią doliny rzeczne i brzegi zbiorników wodnych porośnięte drzewami o miękkim drewnie. W razie konieczności buduje tamy, dla dostosowania poziomu wody do swoich wymagań. Występuję w Dolinie Baryczy, w rzece i na terenach podmokłych wokół stawów, często uszkadza groble. Jego obecność zdradzają pościnane w charakterystyczny stożkowy sposób drzewa.

 

Tryb życia: Żyje w grupach rodzinnych, które wspólnie pilnują obszaru terytorium. Aktywnie żerują cały rok, na czas spoczynku i rozrodu chowają się w budowanych żeremiach lub norach.  Typowi roślinożercy. Zimą zjadają głównie świeże zielone części roślin, a zimą korę i gałązki.

 

Rozmnażanie: Ruja przypada na okres późnej zimy. Ciąża trwa ponad 100 dni. Młode osobniki po 2 miesiącach wychodzą na zewnątrz. Opuszczają rodzicielski rewir w wieku 3 lat. 

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij