BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Jeleń szlachetny

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Jeleń szlachetny (Cervus elaphus)


Jeleń szlachetny (Cervus elaphus)

 

Opis: Jeden z większych ssaków żyjących w Polsce. Osiąga długość 2,5 m i wysokość w kłębie do 1,5 m. Masa ciała 150-160 kg. Ubarwienie jednolite. Pokryty krótkim i przylegającym włosem. Szata zimowa barwy siwobrunatnej, a letnia rdzawobrunatna. Jedynie młode osobniki posiadają cętkowanie na bokach i grzbietach. Samiec – byk, posiada charakterystyczne wyrastające z możdżeni poroże. Samica – łania, młody  cielak.

 

Występowanie: Na wszystkich dużych powierzchniach leśnych. Głównie lasy liściaste i mieszane na nizinach i w górach. Unikają terenów otwartych. W Dolinie Baryczy można zauważyć jelenia przechadzając się cicho po lesie. Spłoszone jelenie często wybiegają na drogi.

 

Tryb życia: Aktywność całodzienna. W zależności od warunków siedliska, jelenie decydują się na żerowanie albo w nocy, albo w dzień. Żywią się liśćmi, pędami, korą, owocami, zbożem, mchami, porostami, pączkami i młodymi pędami drzew. Poruszają się w stadach.

 

Rozmnażanie: Okres rozrodu, tak zwane rykowisko, zaczyna się w drugiej połowie września. Po prawie 8 miesiącach ciąży samica rodzi w ukryciu jedno młode – cielę, sporadycznie dwa. Matka wychowuje cielęta do 3. roku życia. Dojrzałość płciową osiągają osobniki 2-letnie. Żyją do 12-15 lat.

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij