STREFA DZIECI

BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Ropucha paskówka

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Ropucha paskówka (Epidalea calamita)


Ropucha paskówka (Epidalea calamita)

 

Opis: Najmniejsza ropucha żyjąca w Polsce. Długość od 50 mm do 75mm, przy czym samiec znacznie mniejszy od samicy. Skóra gładka, brodawki nieliczne. Barwa oliwkowo-szara z licznymi zielonkawymi plamami. Brzuch jasny. Charakterystyczna jasna linia na grzbiecie.

 

Występowanie: Najrzadziej spotykana z ropuch. Zaobserwować ją można na pograniczu borów sosnowych, a nawet na wydmach. Poza okresem godowym unika terenów wilgotnych. Jest gatunkiem nizinnym, wyjątkowo wchodzi w doliny górskie. W Dolinie Baryczy z racji wszechobecnej wody spotykana zwłaszcza w rejonach podmokłych.

 

Tryb życia: Jak większość ropuch cechuje się wieczornym i nocnym trybem życia. Bardzo żarłoczna. Żywi się ślimakami i niektórymi stawonogami. Chętniej chodzi niż skacze. Zimuje, zagrzebując się w ziemi przy użyciu tylnych i przednich nóg. Okres hibernacji trwa od października do kwietnia.

 

Rozmnażanie: Okres godowy przypada od końca kwietnia do lipca. Istotnym elementem warunkującym jest pojawienie się deszczu. Samce zlokalizowane na płyciznach stawów zaczynają nawoływać. Po zapłodnieniu samica składa skrzek w postaci dwóch równej długości sznurów. Kijanki czarno ubarwione, nieco jaśniejsze po stronie brzusznej. Osiągają maksymalną długość 30 mm. Na początku sierpnia już przeobrażone młode osobniki wychodzą na ląd, gdzie żerują. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij