BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Ryjówka

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Ryjówka (Sorex)


Ryjówka (Sorex)

 

Opis: W Polsce żyje 9 gatunków ryjówek. Są pożyteczne ze względu na tępienie owadzich szkodników. To zwierzęta niewielkich rozmiarów, należy do nich najmniejszy współczesny ssak (ryjówka etruska). Ryjówki mają małe oczy, pyszczek w kształcie ryjka, który jest zwykle ruchliwy. Całe ciało pokryte aksamitnym, szarobrunatnym futerkiem.

 

Występowanie: Występują w różnych środowiskach – jak ogrody, lasy liściaste i łąki. Swoje gniazda lokalizują pod gęstą roślinnością, przy pniakach lub pod ziemią. W Dolinie Baryczy nietrudna do zaobserwowania przy polnych i śródleśnych drogach.

 

Tryb życia: Niektóre gatunki posługują się echolokacją. Żyją samotnie i krótko (1,5 roku). Nie zapadają w sen zimowy. Są bardzo aktywne, zwłaszcza wieczorami i mają szybką przemianę materii. Muszą jeść co 2 – 3 godziny. Nadmiar pożywienia ukrywają.

 

Rozmnażanie: Okres rozrodczy jest bardzo krótki i tylko w tym okresie ryjówkowate łączą się na krótko w pary. Od 3 do 8 młodych rodzi się po 3 tygodniach od zapłodnienia, w budowanych pod ziemią gniazdach. Samica jest bardzo opiekuńcza. Matka i młode poruszają się gęsiego. Samice rodzą młode 2-3 razy w roku.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij