BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Sarna europejska

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Sarna europejska (Capreolus capreolus)


Sarna europejska (Capreolus capreolus)

 

Opis: Średnich rozmiarów zwierzę, ciało smukłe, długie nogi przystosowane do ucieczki. Latem barwa czerwonobrązowa i siwo brązowa lub siwo żółta, zimą z charakterystyczną białą lub żółtawą plamą (lustrem) na zadzie. Samiec – kozioł, w odróżnieniu od samicy – sarny, posiada możdżenie oraz okresowo występujące na nich poroże. Osobnik młody – koźlę po przyjściu na świat ma grzbiet barwy brunatnej z kilkoma rzędami żółtawych lub białawych plam, z czasem kolorystycznie upodabnia się do matki.

 

Występowanie: Gatunek zdolny do zasiedlenia różnych środowisk, spotykana w różnym typie zadrzewienia, jak i na otwartych przestrzeniach, nie unika gór i terenów podmokłych. Często obserwowana na terenie Doliny Baryczy, zwłaszcza na polach.

 

Tryb życia: Roślinożerny ssak odznacza się znaczną wybiórczością pokarmową. W warunkach leśnych głównymi składnikami żeru są rośliny zielone, a w mniejszym stopniu liście i pędy drzew, krzewów i krzewinek. W pokarmie sarny polnej przeważają rośliny uprawne. Płochliwa i czujna, często żyje w małych grupach.

 

Rozmnażanie: Rójka przypada na drugą połowę lipca i pierwszą połowę sierpnia. Czas ciąży – 10 miesięcy. Młode rodzą się w drugiej połowę maja i początkiem czerwca. Jedna samica rodzi najczęściej jedno lub dwa młode. Dojrzałość płciowa osiągana w wieku 14 miesięcy u sarny i 12 u kozła.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij